Jest wniosek o cofnięcie MPWiK Warszawa pozwoleń na zrzuty ścieków przelewami burzowymi

Jest wniosek o cofnięcie MPWiK Warszawa pozwoleń na zrzuty ścieków przelewami burzowymi
jwo/PAP
26.06.2020, o godz. 8:26
czas czytania: około 2 minut
6

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skierował wniosek o cofnięcie lub ograniczenie stołecznemu MPWiK bez odszkodowania pozwoleń na dokonywanie zrzutów ścieków przelewami burzowymi – poinformował PAP w środę MWIOŚ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Mazowiecki WIOŚ wyjaśnił, że w Warszawie, zarówno po prawej i lewej stronie Wisły działa łącznie 16 przelewów. Wszystkie przelewy posiadają pozwolenia na 10 zrzutów w ciągu roku.

Przez te przelewy do Wisły trafia, np. w przypadku ulewnych deszczów, mieszanina ścieków komunalnych stanowiących mieszaninę ścieków bytowych, ścieków przemysłowych oraz wód opadowych, a zimą roztopowych.

Według WIOŚ w latach 2017-2019 MPWiK wykonało łącznie wszystkimi wylotami 191 zrzutów ponad ilość dozwoloną w posiadanych pozwoleniach. Wprowadzono łącznie ok. 10 mln m sześć. ścieków.

Dlatego mazowiecki inspektorat skierował wniosek do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie o cofnięcie lub ograniczenie bez odszkodowania pozwoleń na dokonywanie zrzutów przelewami burzowymi.

MWIOŚ wystąpił do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o uruchomienia dodatkowego monitoringu Wisły pod kątem tego, jak dokonywane zrzuty wpływają na jej jakość.

Mazowiecki inspektor środowiska zwrócił się również do MPWiK o podanie ilości dokonanych zrzutów poszczególnymi wylotami, w tym wylotem na wysokości ul. Farysa oraz przekazanie wyników badań.

We wtorek prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek kolektorem burzowym i bramą zrzutową na wysokości ul. Farysa w Warszawie zostały zrzucone do Wisły ścieki komunalne. Dodał, że zanieczyszczeń komunalnych było tak dużo, iż nie mieściły się w kolektorze i płynęły terenem zielonym należącym do obszaru Natura 2000. Według niego, w latach 2013-2019 dokonano tylko przy Farysa 45 zrzutów więcej niż w pozwoleniu wodnoprawnym.

W środę minister środowiska Michał Woś poinformował, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wszczął postępowanie wyjaśniające, podczas którego zbadany zostanie stopień szkód w środowisku związanych częstotliwością zrzutów ścieków do Wisły.

“Naszym celem nie jest przekraczanie tych zrzutów. Naszym celem jest, jak najkrótsze zrzucanie, jeżeli musimy to robić” – oznajmiła. “Robimy to, kiedy musimy” – wyjaśniła prezes MPWiK Renata Tomusiak. Dodała, że “żadne z miast, ani w Polsce, ani na świecie nie jest w stanie przyjąć takich ilości wody, jaka spada z nieba”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (6)


egon

Komentarz #70586 dodany 2020-06-26 10:10:04

Wniosek jest jeden - jak Trzaskowski nie może ogarnąć przelewów burzowych to nie może być prezydentem bo to go przerośnie. Kampania na całego. Zapomnieli tylko podać, że po nowelizacji ( pisowskiej) prawa wodnego, wody opadowe nie są ściekami. Żenujące.

racjonalista

Komentarz #70588 dodany 2020-06-26 11:04:53

egon napisał/a:

Wniosek jest jeden - jak Trzaskowski nie może ogarnąć przelewów burzowych to nie może być prezydentem bo to go przerośnie. Kampania na całego. Zapomnieli tylko podać, że po nowelizacji (...

hahaha i znowy polityka, a to nie wynik prezydentury dwuletniej tylko zaniedbania z okresu 20 lat przynajmniej w odpowiednim planowaniu i docenianiu kwestii srodowiskowych, jak wyżej napisałem.


racjonalista

Komentarz #70587 dodany 2020-06-26 11:03:24

Pani Prezes tłumaczy, że Miasto nie jest w stanie przyjąć wód opadowcyh w ilościach jaka spada z nieba - to prawda. Ale Miasto ma wszelkie inne instrumenty, w tym prawne i finansowe, aby ograniczać zrzucanie deszczówki do sieci kanalizacyjnej z terenów zagorspodarowanych, dachów, placów, parkingów, dróg prywatnych, itd. Niestety od wielu lat nic w tym zakresie się nie działo i dzieje się nadal marnie - to efekt wieloletnich zaniedbań w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej Miasta i wszystkich poprzednich prezesów MPWiKu z ostatnich przynajmniej 20 lat... Buduje się dziesiątki nowych osiedli, bo ludzie muszą gdzieś mieszkać - to też prawda. miasto się cieszy, bo przybywa mieszkańców płacąćych podatki, w tym od nieruchomości. Ale jednocześnie ciekawe w ilu przypadkach Miasto wymusiło na inwestorach odpowiednie sposoby na zagospodarowanie deszczówki z nich? Czy naprawdę trzeba być tak krótkowzrocznym, żeby nie widzieć, że ten kij ma dwa końce? Zacznijcie wreszcie działać na rzecz poprawy warunków zagospodarowania wód opadowych, to i zrzutów awaryjnych przelewami nie będzie, jakość wody w Wiśle się poprawi, Miasto zyska wizerunkowo, a to się przełoży na wzrost zainteresowania inwestorów itd. To jest przecież takie proste! Do pracy Rodacy!

ŻoliborskKanalia

Komentarz #70726 dodany 2020-06-27 06:29:57

racjonalista napisał/a:

Pani Prezes tłumaczy, że Miasto nie jest w stanie przyjąć wód opadowcyh w ilościach jaka spada z nieba - to prawda. Ale Miasto ma wszelkie inne instrumenty, w tym prawne...

Tak tak - zwłaszcza "instrumenty prawne i finansowe" spowodują, że ta woda w cudowny sposób zniknie: po prostu przestanie spadać pod groźbą sankcji


Jarosław Niewielki

Komentarz #71851 dodany 2020-07-01 17:41:02

Spróbujcie nie koniecznie w Warszawie zretencjonowac na własnym podwórku więcej niż 5 m3 deszczówki. Życzę powodzenia. Spróbuj zrobić oczyszczalnie na własnym podwórku gdy za płotem jest kanalizacja. Gówno zrobisz. A wszystko w majestacie nowego prawa wodnego czy ustawy o utrzymaniu gmin w czystości.


Mirek

Komentarz #72314 dodany 2020-07-03 11:20:40

Wody opadowe nie są ściekami i mogą być kierowane bezpośrednio do Wisły! Problem za który odpowiadają Trzaskowski/Gronkiewicz to brak w Warszawie sprawnej instalacji burzowej i kierowanie wód opadowych do kanalizacji.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024