Reklama

ad1a GreenPlaner [12.11-21.11.24]

Jest wniosek o cofnięcie MPWiK Warszawa pozwoleń na zrzuty ścieków przelewami burzowymi

Jest wniosek o cofnięcie MPWiK Warszawa pozwoleń na zrzuty ścieków przelewami burzowymi
jwo/PAP
26.06.2020, o godz. 8:26
czas czytania: około 2 minut
6

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska skierował wniosek o cofnięcie lub ograniczenie stołecznemu MPWiK bez odszkodowania pozwoleń na dokonywanie zrzutów ścieków przelewami burzowymi – poinformował PAP w środę MWIOŚ.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1 Regionalne Leszno [05.11 – 25.11.2024]

Mazowiecki WIOŚ wyjaśnił, że w Warszawie, zarówno po prawej i lewej stronie Wisły działa łącznie 16 przelewów. Wszystkie przelewy posiadają pozwolenia na 10 zrzutów w ciągu roku.

Przez te przelewy do Wisły trafia, np. w przypadku ulewnych deszczów, mieszanina ścieków komunalnych stanowiących mieszaninę ścieków bytowych, ścieków przemysłowych oraz wód opadowych, a zimą roztopowych.

Według WIOŚ w latach 2017-2019 MPWiK wykonało łącznie wszystkimi wylotami 191 zrzutów ponad ilość dozwoloną w posiadanych pozwoleniach. Wprowadzono łącznie ok. 10 mln m sześć. ścieków.

Dlatego mazowiecki inspektorat skierował wniosek do Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej PGW Wody Polskie o cofnięcie lub ograniczenie bez odszkodowania pozwoleń na dokonywanie zrzutów przelewami burzowymi.

MWIOŚ wystąpił do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska o uruchomienia dodatkowego monitoringu Wisły pod kątem tego, jak dokonywane zrzuty wpływają na jej jakość.

Mazowiecki inspektor środowiska zwrócił się również do MPWiK o podanie ilości dokonanych zrzutów poszczególnymi wylotami, w tym wylotem na wysokości ul. Farysa oraz przekazanie wyników badań.

We wtorek prezes Wód Polskich Przemysław Daca poinformował, że w nocy z poniedziałku na wtorek kolektorem burzowym i bramą zrzutową na wysokości ul. Farysa w Warszawie zostały zrzucone do Wisły ścieki komunalne. Dodał, że zanieczyszczeń komunalnych było tak dużo, iż nie mieściły się w kolektorze i płynęły terenem zielonym należącym do obszaru Natura 2000. Według niego, w latach 2013-2019 dokonano tylko przy Farysa 45 zrzutów więcej niż w pozwoleniu wodnoprawnym.

W środę minister środowiska Michał Woś poinformował, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wszczął postępowanie wyjaśniające, podczas którego zbadany zostanie stopień szkód w środowisku związanych częstotliwością zrzutów ścieków do Wisły.

“Naszym celem nie jest przekraczanie tych zrzutów. Naszym celem jest, jak najkrótsze zrzucanie, jeżeli musimy to robić” – oznajmiła. “Robimy to, kiedy musimy” – wyjaśniła prezes MPWiK Renata Tomusiak. Dodała, że “żadne z miast, ani w Polsce, ani na świecie nie jest w stanie przyjąć takich ilości wody, jaka spada z nieba”.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

AD3B BZI ZM [07.10-19.11.24]

Komentarze (6)


egon

Komentarz #70586 dodany 2020-06-26 10:10:04

Wniosek jest jeden - jak Trzaskowski nie może ogarnąć przelewów burzowych to nie może być prezydentem bo to go przerośnie. Kampania na całego. Zapomnieli tylko podać, że po nowelizacji ( pisowskiej) prawa wodnego, wody opadowe nie są ściekami. Żenujące.

racjonalista

Komentarz #70588 dodany 2020-06-26 11:04:53

egon napisał/a:

Wniosek jest jeden - jak Trzaskowski nie może ogarnąć przelewów burzowych to nie może być prezydentem bo to go przerośnie. Kampania na całego. Zapomnieli tylko podać, że po nowelizacji (...

hahaha i znowy polityka, a to nie wynik prezydentury dwuletniej tylko zaniedbania z okresu 20 lat przynajmniej w odpowiednim planowaniu i docenianiu kwestii srodowiskowych, jak wyżej napisałem.


racjonalista

Komentarz #70587 dodany 2020-06-26 11:03:24

Pani Prezes tłumaczy, że Miasto nie jest w stanie przyjąć wód opadowcyh w ilościach jaka spada z nieba - to prawda. Ale Miasto ma wszelkie inne instrumenty, w tym prawne i finansowe, aby ograniczać zrzucanie deszczówki do sieci kanalizacyjnej z terenów zagorspodarowanych, dachów, placów, parkingów, dróg prywatnych, itd. Niestety od wielu lat nic w tym zakresie się nie działo i dzieje się nadal marnie - to efekt wieloletnich zaniedbań w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej Miasta i wszystkich poprzednich prezesów MPWiKu z ostatnich przynajmniej 20 lat... Buduje się dziesiątki nowych osiedli, bo ludzie muszą gdzieś mieszkać - to też prawda. miasto się cieszy, bo przybywa mieszkańców płacąćych podatki, w tym od nieruchomości. Ale jednocześnie ciekawe w ilu przypadkach Miasto wymusiło na inwestorach odpowiednie sposoby na zagospodarowanie deszczówki z nich? Czy naprawdę trzeba być tak krótkowzrocznym, żeby nie widzieć, że ten kij ma dwa końce? Zacznijcie wreszcie działać na rzecz poprawy warunków zagospodarowania wód opadowych, to i zrzutów awaryjnych przelewami nie będzie, jakość wody w Wiśle się poprawi, Miasto zyska wizerunkowo, a to się przełoży na wzrost zainteresowania inwestorów itd. To jest przecież takie proste! Do pracy Rodacy!

ŻoliborskKanalia

Komentarz #70726 dodany 2020-06-27 06:29:57

racjonalista napisał/a:

Pani Prezes tłumaczy, że Miasto nie jest w stanie przyjąć wód opadowcyh w ilościach jaka spada z nieba - to prawda. Ale Miasto ma wszelkie inne instrumenty, w tym prawne...

Tak tak - zwłaszcza "instrumenty prawne i finansowe" spowodują, że ta woda w cudowny sposób zniknie: po prostu przestanie spadać pod groźbą sankcji


Jarosław Niewielki

Komentarz #71851 dodany 2020-07-01 17:41:02

Spróbujcie nie koniecznie w Warszawie zretencjonowac na własnym podwórku więcej niż 5 m3 deszczówki. Życzę powodzenia. Spróbuj zrobić oczyszczalnie na własnym podwórku gdy za płotem jest kanalizacja. Gówno zrobisz. A wszystko w majestacie nowego prawa wodnego czy ustawy o utrzymaniu gmin w czystości.


Mirek

Komentarz #72314 dodany 2020-07-03 11:20:40

Wody opadowe nie są ściekami i mogą być kierowane bezpośrednio do Wisły! Problem za który odpowiadają Trzaskowski/Gronkiewicz to brak w Warszawie sprawnej instalacji burzowej i kierowanie wód opadowych do kanalizacji.

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

AD1B BDO zamknięcie roku [14.10-22.11.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024