Województwo zachodniopomorskie otrzymało od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 50 mln zł na realizację drugiej edycji programu Prosument.

Umowę podpisali 1 października Jacek Chrzanowski, prezes Zarządu WFOŚiGW w Szczecinie oraz Krystian Szczepański, zastępca prezesa Zarządu NFOŚiGW. Kwota ta pozwoli na montaż w regionie tysiąca nowych instalacji odnawialnych źródeł energii

Jacek Chrzanowski podczas konferencji prasowej w Punkcie Obsługi Programu przy alei Wojska Polskiego 36U/1 w Szczecinie zwrócił uwagę na sukces pierwszej edycji programu. – Pierwsza pula środków, jaką udało nam się rozdysponować w województwie zachodniopomorskim to 22 mln zł. W drugiej edycji będzie to 50 mln zł – powiedział. Zaznaczył także, że na Pomorzu Zachodnim powstaje wiele instalacji, wykorzystujących odnawialne źródła energii: – To biogazownie, farmy fotowoltaiczne, a także farmy wiatrowe – dodał.

Na rosnącą rolę energetyki obywatelskiej uwagę zwrócił Norbert Obrycki, przewodniczący Senackiego Zespołu Energii Odnawialnej. – Bardzo ważne jest, by Polacy, w ramach energetyki obywatelskiej, mogli decydować o swoim źródle energii, a także by mogli być jednocześnie producentami i konsumentami wytwarzanej energii – dodał.

Osoby zainteresowane Programem PROSUMENT na fachowe wsparcie mogą liczyć w dwóch Punktach Obsługi Programu – w Szczecinie i Koszalinie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie planuje uruchomienie trzech kolejnych punktów: w Świnoujściu, Kołobrzegu oraz Szczecinku. – Mam nadzieję, że dzięki współpracy z Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uda się zbudować sieć takich punktów w całym kraju – powiedział Krystian Szczepański.

Rozpoczęcie naboru wniosków w ramach drugiej edycji programu PROSUMENT w WFOŚiGW w Szczecinie jest zaplanowane na listopad.

Czytaj więcej

Skomentuj