1 / 4

Po czterech miesiącach woda wraca do Jeziora Maltańskiego w Poznaniu. Napełnianie zbiornika potrwa co najmniej trzy tygodnie – informuje Poznański Ośrodek Sportu i Rekreacji. Od listopada trwało czyszczenie sztucznego jeziora.

Z jego dna wybrano ponad 4 tys. m sześc. namułów. Zebrano również śmieci, które przez ostatnie cztery lata nagromadziły się w Malcie. Równolegle z odmulaniem dna prowadzona była konserwacja wieżyczek sędziowskich oraz nabrzeży.

„Wykonane prace pomogą utrzymać obiekt w standardzie wymaganym przez organizatorów najważniejszych zawodów kajakarskich i wioślarskich, będą miały także wpływ na jakość wody w Malcie” – czytamy w komunikacie POSiR-u.

Teraz nieckę wypełni około 2 mln m sześc. wody. W czasie spuszczania wody z jeziora odłowiono ponad 20 ton ryb, wiec w poprawie stanu wody w Jeziorze Maltańskim pomoże również ponowne zarybienie jeziora. „Będzie się ono odbywało sukcesywnie w bieżącym roku oraz – w razie potrzeby – w następnych latach” – informuje POSiR.

Pierwsze wydarzenie na Torze Regatowym Malta – Regaty Otwarcia Sezonu w kajakarstwie – odbędą się w sobotę, 10 kwietnia. A kolejne oczyszczanie dna Malty i odmulanie zbiornika zaplanowano za  cztery lata.

Czytaj więcej

Skomentuj