1 / 3

W pobliżu ujścia Soły do Jeziora Żywieckiego strażnicy odkryli „jezioro plastiku”. Jak sami mówią, widok ich przeraził.

Widok plastikowych butelek tuż przy ujściu rzeki Soły do Jeziora Żywieckiego zauważyli podczas jednego z patroli strażnicy Społecznej Straży Rybackiej Powiatu Żywieckiego. „Bardzo dużo widzieliśmy, ale obraz ten nas przeraził. Niedługo natura wystawi nam za to rachunek” – napisali na swoim profilu, na którym udostępnili także film.

„Problem, o którym wszyscy wiedzą od bardzo dawna, zwłaszcza ci, którzy są naszymi przedstawicielami w samorządzie. Śmieci płyną z całej zlewni Soły z każdego zamieszkałego zakątka Żywiecczyzny. Sprzątanie brzegów jeziora oraz rzek i potoków to syzyfowa praca, którą wiele stowarzyszeń i ludzi dobrej woli wykonuje mając na ustach nie kończące się zdanie – do kiedy tak będzie, dlaczego nikt z tym nic nie robi?” – napisał w komentarzach pan Bogusław, jeden z internautów.

„Proponuję, aby zdjęcia z tego śmietnika wysłać do wszystkich wójtów w gminach Żywiecczyzny, Wód Polskich wraz z zaproszeniem na sprzątanie oraz konferencję co możemy zrobić aby takich zjawisk nad wodami było jak najmniej. Roboty w tym temacie jest sporo, zaprosić do tego mądrych ludzi i opracować system, który mógłby działać w naszym powiecie” – komentuje.

„To się w pale nie mieści! Przecież każde gospodarstwo musi płacić za śmieci. Dlaczego ludzie to robią, jaka to musi być bieda umysłowa?” – pisze oburzona internautka, pani Agnieszka.
„Proste: zrobiliby automaty zwrotne na butelki, zaraz by było ich mniej” – twierdzi pan Łukasz.

Tymczasem w jednym z komentarzy SSR poinformowała, że nielegalne wysypisko zostanie uprzątnięte. Wiele spośród komentujących post osób deklarowało, że włączy się w akcję.

„Uprzejme informujemy, że Zarząd Zlewni w Żywcu zainicjował akcję sprzątania brzegów Jeziora Żywieckiego. W dniu 7 maja br. do kolejnej akcji sprzątania zorganizowanej wspólnie z Miejskim Centrum Kultury w Żywcu oraz Urzędem Miasta Żywiec, zostali zaproszeni PZW Bielsko – Biała i SSR Powiatu Żywieckiego” – napisał w komentarzu rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Akcję sprzątania zaplanowano na 28 maja 2021 r., jednak już w piątek, 14 maja pojawił się kolejny komentarz rzecznika: „Informujemy, że dzisiaj pracownicy ZZ w Żywcu uprzątnęli sfilmowany teren. Z najbardziej zaśmieconych miejsc zebrano kilkadziesiąt 240 litrowych worków!”

Jak w środę, 19 maja poinformowała Emilia Jóźwiak z Regionalnego Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie, akcja zaplanowana na 28 maja 2021 r. dotycząca sprzątania brzegów Jeziora Żywieckiego odbędzie się. Sprzątanie prowadzone przez pracowników Zarządu Zlewni w Żywcu 14 maja br. było doraźnym działaniem interwencyjnym, które – jak napisała przedstawicielka Wód Polskich – “jest niestety jedynie kroplą w morzu potrzeb”.

Pracownicy RZGW w Krakowie praktycznie nieustannie oczyszczają ze śmieci podległe zlewni tereny.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Dodam tylko, że w państwach, w których od lat obowiązuje kaucja za opakowania nie ma takiego problemu. Za oddane opakowania można otrzymać bon, którym można płacić w sklepie. Ulice i lasy są czyste. Ale my w Polsce mamy inne priorytety np. jak WYCIĄĆ lasy by się napaść.

Skomentuj