Wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz poinformował w środę, że woda w Jeziorze Rożnowskim stabilizuje się i wraca do normy po niedawnych nawałnicach. Ogromne ilości śmieci, które napłynęły z górnego Dunajca i Popradu zostały w większości usunięte, a pozostałe są usuwane sukcesywnie. Jezioro zostało zanieczyszczone odpadami komunalnymi powstałymi na obszarze gmin górnego Dunajca i słowackiego Popradu.
Jezioro Rożnowskie jest zbiornikiem przepływowym, co sprawia, że przy większych ulewach lub powodziach sytuacja taka powtarza się. Zdaniem wójta jest to naturalne zjawisko, a po usunięciu odpadów stałych woda szybko się regeneruje.
Na przyszły tydzień zostały zlecone badania wody czy nadaje się ona do kąpieli. Wyniki będą ogłoszone na stronie internetowej gminy.
Wielkie porządki
W związku ze stanem wody Nowosądecki Klub Motorowodny odwołał zaplanowane na miniony weekend zawody. W oświadczeniu podano: “przy obecnym stanie wody nie moglibyśmy zapewnić 100-procentowego bezpieczeństwa i zdrowia zawodników”. Kolejne zawody mają odbyć się 11 sierpnia.
W sprzątanie śmieci włączyła się także spółka Tauron Polska Energia. Największe z odpadów zagrażają bowiem stabilnej pracy urządzeń energetycznych na zaporze w Czchowie i Rożnowie eksploatowanych przez spółkę.
Centrum sportu i rekreacji?
Jezioro Rożnowskie powstało jeszcze przed II wojną światową dla spiętrzenia wód Dunajca, w celu wykorzystania energii wody przez Elektrownię Rożnów. Ma 1600 ha powierzchni i od 18 do 20 km długości w zależności od stanu wody.
Nad jeziorem znajduje się kilka miejscowości turystycznych i letniskowych.
Cztery położone nad jeziorem gminy – Człuch, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem i Chełmiec stworzyły związek międzygminny, którego celem jest powstrzymanie degradacji zbiorników wodnych Rożnów i Czchów, ich rekultywacja oraz stworzenie warunków do rozwoju turystyki i rekreacji, w szczególności poprzez poprawę infrastruktury. Przed napływem wody ze zbiornika można było kąpać się na całym obszarze jeziora.
sf
Komentarz #13225 dodany 2018-08-02 15:20:25
tak bedzie wygladala uregulowana Wisła i Odra jeśli poprzegradza się je tamami...zysk na transporcie a straty na turystyce i w przyrodzie