Jezioro Rożnowskie zapełniły śmieci

Jezioro Rożnowskie zapełniły śmieci
ko
02.08.2018, o godz. 13:36
czas czytania: około 2 minut
1

Woda w jeziorze Rożnowskim jest systematycznie oczyszczana, jednak na badania jej jakości trzeba poczekać do przyszłego tygodnia. Po niedawnych ulewach i zrzucie wody z zapory jezioro na Sądecczyźnie przypomina pływającą wyspę śmieci.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Wójt gminy Gródek nad Dunajcem Józef Tobiasz poinformował w środę, że woda w Jeziorze Rożnowskim stabilizuje się i wraca do normy po niedawnych nawałnicach. Ogromne ilości śmieci, które napłynęły z górnego Dunajca i Popradu zostały w większości usunięte, a pozostałe są usuwane sukcesywnie. Jezioro zostało zanieczyszczone odpadami komunalnymi powstałymi na obszarze gmin górnego Dunajca i słowackiego Popradu.

Jezioro Rożnowskie jest zbiornikiem przepływowym, co sprawia, że przy większych ulewach lub powodziach sytuacja taka powtarza się. Zdaniem wójta jest to naturalne zjawisko, a po usunięciu odpadów stałych woda szybko się regeneruje.

Na przyszły tydzień zostały zlecone badania wody czy nadaje się ona do kąpieli. Wyniki będą ogłoszone na stronie internetowej gminy.

Wielkie porządki

W związku ze stanem wody Nowosądecki Klub Motorowodny odwołał zaplanowane na miniony weekend zawody. W oświadczeniu podano: “przy obecnym stanie wody nie moglibyśmy zapewnić 100-procentowego bezpieczeństwa i zdrowia zawodników”. Kolejne zawody mają odbyć się 11 sierpnia.

W sprzątanie śmieci włączyła się także spółka Tauron Polska Energia. Największe z odpadów zagrażają bowiem stabilnej pracy urządzeń energetycznych na zaporze w Czchowie i Rożnowie eksploatowanych przez spółkę.

Pracownicy Tauron oczyszczają jezioro

Centrum sportu i rekreacji?

Jezioro Rożnowskie powstało jeszcze przed II wojną światową dla spiętrzenia wód Dunajca, w celu wykorzystania energii wody przez Elektrownię Rożnów. Ma 1600 ha powierzchni i od 18 do 20 km długości w zależności od stanu wody.

Nad jeziorem znajduje się kilka miejscowości turystycznych i letniskowych.

Cztery położone nad jeziorem gminy – Człuch, Łososina Dolna, Gródek nad Dunajcem i Chełmiec stworzyły związek międzygminny, którego celem jest powstrzymanie degradacji zbiorników wodnych Rożnów i Czchów, ich rekultywacja oraz stworzenie warunków do rozwoju turystyki i rekreacji, w szczególności poprzez poprawę infrastruktury. Przed napływem wody ze zbiornika można było kąpać się na całym obszarze jeziora.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


sf

Komentarz #13225 dodany 2018-08-02 15:20:25

tak bedzie wygladala uregulowana Wisła i Odra jeśli poprzegradza się je tamami...zysk na transporcie a straty na turystyce i w przyrodzie

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Ochrona środowiska
css.php
Copyright © 2024