Mija właśnie 20 lat od kiedy powołano do życia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – instytucję finansującą nawiększe inwestycje służące ochronie środowiska naturalnego w Polsce.

Latem 1989, miesiąc po pierwszych w powojennej Polsce wolnych wyborach, rozpoczął swą działalność NFOŚiGW, ze skromną załogą i skromnymi zasobami. Dziś, w tej pozabudżetowej instytucji zbiegają się i rozchodzą różne – krajowe i zagraniczne – strumienie finansowe przeznaczane na największe inwestycje służące ochronie środowiska, a roczne wydatki, w postaci kredytów, dotacji i dopłat, sięgają 6-7 mld zł rocznie.

Podsumowując 20 lat działalności NFOŚiGW, na czerwiec br. zaplanowano kilka imprez jubileuszowych, do których przygrywką będzie udział Funduszu w 13. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Odbędzie się on w najbliższą sobotę, 30 maja, na Rynku Nowego Miasta i na Podwalu w Warszawie. Pomiędzy godz. 11:00 a 20:00 będzie można poznawać najciekawszą stronę nauki – dotknąć, posłuchać, poeksperymentować, pobawić się. Przy żółtym namiocie NFOŚiGW (stoisko 158) stanie, po raz pierwszy w Warszawie, trudny do przeoczenia kolos: 6-metrowa Wieża Energii Wody, będąca miniaturą elektrowni szczytowo-pompowej.

Oficjalne obchody jubileuszu rozpoczną się 2 czerwca w Pałacu Staszica, gdzie odbędzie się specjalna sesja popularno-naukowa „Dwadzieścia lat na rzecz ekorozwoju”. Obok obecnych ministrów środowiska i przedstawicieli nauki, weźmie w niej udział m.in. współtwórca współczesnych instytucji ochrony środowiska, zasiadający przy podstoliku „ekologicznym” podczas obrad okrągłego Stołu w 1989 roku – prof. Andrzej Kassenberg.

Tego samego dnia wieczorem odbędzie się uroczysty koncert w Filharmonii Narodowej, na który zaproszono m.in. wszystkich członków dotychczasowych zarządów i przewodniczących rad nadzorczych NFOŚiGW.

Ostatnią czerwcową imprezą współorganizowaną przez Fundusz, będzie rajd rowerowy szlakami Kampinoskiego Parku Narodowego. Kilka grup z przewodnikami ruszy, różnymi trasami (od ok. 15 do 30 km) z Warszawy, a zakończy na polanie Lipkowie, gdzie odbędą się m.in. konkursy i losowanie nagród. 

źródło: NFOŚiGW

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj