W Polsce zbliżamy się do 500 tys. prosumentów – poinformował wiceszef resortu klimatu i środowiska oraz pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska. W ciągu pięciu lat liczba prosumentów wzrosła aż o 11 tys. proc.

31 grudnia 2020 r. w Polsce zarejestrowanych było 457 tys. 443 prosumentów, podzas gdy na koniec grudnia 2015 r. liczba ta wynosiła 4 tys. 50. W ciągu pięciu lat wzrost wyniósł więc ponad 11 tys. proc.! Co więcej, nowa Polityka Energetyczna Polski 2040 zakłada, że w 2030 r. w kraju będzie działać milion prosumentów.

Resort klimatu wielokrotnie podkreślał, że impulsem do rozwoju energetyki prosumenckiej w Polsce był program promocji fotowoltaiki “Mój prąd”, który wystartował w połowie 2019 r. Zakładał on dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej w maksymalnej kwocie 5 tys. zł.

W grudniu 2020 r. NFOŚiGW zamknął przyjmowanie wniosków w ramach programu. W ciągu dwóch edycji złożono ok. 220 tys. wniosków o dofinansowanie instalacji PV. Wykorzystany został również cały, powiększony budżet programu w wysokości 1,1 mld zł.

Przedstawiciele resortu zapowiadali, że w 2021 r. ma ruszyć trzecia edycja programu, jednak na razie nie jest znany jej budżet. Ministerstwo wskazywało, że nowe rozdanie ma różnić się od poprzednich – promowana ma być większa konsumpcja wyprodukowanej przez prosumentów energii w ich własnych domach. Chodzi tu m.in. o ładowarki do samochodów elektrycznych, inwestycje w magazyny energii czy systemy zarządzania energią.

Niedawno wiceszef NFOŚiGW Paweł Mirowski informował w mediach, że trzecia edycja programu może ruszyć w drugim półroczu br. i może zostać zastosowany progresywny model finansowania. Oznacza on, że decydując się na sam panel PV otrzymalibyśmy mniejsze dofinansowanie niż jeśli połączylibyśmy to np. z ładowarką do samochodu. Szef resortu klimatu Michał Kurtyka informował ponadto, że w “Moim prądzie” miałyby być wykorzystane również środki unijne.

Dofinansowanie do panelu fotowoltaicznego można uzyskać również w ramach programu antysmogowego “Czyste powietrze”, decydując się na termomodernizację domu i wymianę źródła ciepła.

MKiŚ w odpowiedzi na interpelację poselską poinformowało ponadto, że rząd przygotowuje propozycje znacznego poszerzania modelu prosumenckiego. Jednym z analizowanych rozwiązań jest kwestia dotycząca budynków wielolokalowych.

Analizowana jest również modyfikacja dotychczasowego modelu mechanizmu rozliczeń prosumentów. Obecnie prosument, w zależności od mocy mikroinstalacji, może odebrać energię oddaną do sieci w stosunku 1 do 0,7 lub 1 do 0,8. Tymczasem prywatny operator Columbus Energy zamierza proponować swoim klientom rozliczenie w stosunku 1 do 1, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Czytaj więcej

Skomentuj