W Kaliszu zakończono trwające od początku kwietnia w Parku Miejskim prace związane z realizacją projektu zagospodarowania stawu „Kogutek”. Wokół stawu posadzono ponad 3800 bylin i 567 krzewów.

W pierwszym etapie realizacji projektu usunięto kilka suchych i chorych niewielkich drzew, takich jak  olchy czarne, brzozy brodawkowate, jarząby pospolite. Przesadzono krzewy irgii, mahonii i ognika. Przygotowano podłoża pod nasadzenia bylin i założenie nowych trawników.

Wokół stawu powstały trzy wnętrza parkowe o zróżnicowanym charakterze. W części południowej wnętrza zaprojektowano nasadzenia bylinowe o składzie gatunkowym starego runa parkowego z dodatkiem gatunków związanych ze środowiskiem wodnym jak bodziszek kantabryjski, wspaniały i korzeniasty, pluskwica groniasta, manna mielec, śmiałek darniowy, dąbrówka rozłogowa, ciemierniki. 

We wschodniej części zaproponowano nasadzenie kosaćców syberyjskich i bródkowych oraz  kolekcję  liliowców. 

W części północnej wprowadzono cieniolubne gatunki  krzewów liściastych zimozielonych jak runianka japońska, pierisy japońskie, hortensje ogrodowe, dziurawiec, barwinek pospolity. Na wyspie znajdującej się na środku stawu zostały posadzone trzy duże grupy azalii i dwie magnolie.

Po zakończeniu wszystkich prac ogrodniczych na swoje miejsce wróci domek dla ptactwa, z charakterystycznym „kogutkiem” na dachu, od którego pochodzi nazwa stawu.

źródło: kalisz.pl

 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj