Do oświetlenia kaliskich ulic zastosowana została unikatowa w skali Europy technologia HBLED. Jest nie tylko nowocześniejsza i tańsza od tradycyjnej, ale także zdrowsza i bardziej przyjazna środowisku.

Należąca do Grupy ENERGA kaliska spółka Oświetlenie Uliczne i Drogowe wraz z Przedsiębiorstwem Innowacyjno-Wdrożeniowym Alfa,  przy współpracy z Politechniką Łódzką – jako pierwsza w Unii Europejskiej – zastosowała oświetlenie uliczne oparte na innowacyjnej  technologii HBLED. Wykorzystanie tego typu lamp w latarniach całkowicie eliminuje niebezpieczną dla naszego życia i zdrowia rtęć. Ponadto znacząco ogranicza emisję CO2. Światło lamp ledowych jest zbliżone do naturalnego. Lepiej więc eksponuje walory architektury, jak również np. obszar, w  którym działają kamery monitoringu miejskiego. W dodatku pozwala zaoszczędzić nawet 70 proc. zużywanej na oświetlenie terenów publicznych energii elektrycznej. Przy tym do minimum ogranicza koszty bieżącej konserwacji i remontów.

– Modernizacja infrastruktury oświetleniowej oznacza zmniejszenie zużycia energii elektrycznej – mówi Grzegorz Nawrocki, prezes kaliskiej spółki. – Oznacza to, że zastosowanie nowoczesnych systemów oświetlenia ulic przynosi lokalnym społecznościom wymierne korzyści w postaci niższych opłat na energię, jest to także rozwiązanie bardziej przyjaznego dla naszego zdrowia klimatu.


 

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj