Opracowane przez WHO statystyki dotyczą ponad 4 tys. miast na świecie. Ujawniają one dane o rocznym średnim poziomie pyłu zawieszonego. Do niedawna wśród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast należał Kalisz. Ale przez ostatni rok wiele się w mieście zmieniło. Dlatego miasta na tej niechlubnej liście już nie ma.
Coraz mniej palenisk…
Korzystnie na poprawę jakości powietrza w Kaliszu wpływa zmiana pieców opalanych paliwem stałym na ekologiczne, czyli: kotły gazowe lub olejowe, piece zasilane prądem elektrycznym, pompy ciepła lub przyłączenie się do miejskiego systemu ciepłowniczego.
Miasto pomaga mieszkańcom w wymianie system ogrzewania, przeznaczając coraz więcej pieniędzy na likwidację palenisk. Teraz za zmianę systemu ogrzewania z węglowego na ekologiczne można otrzymać 5 tys. złotych dofinansowania. W 2016 r. wpłynęły 74 wnioski, całkowity koszt dopłat wyniósł ok. 220 tys. zł. W 2017 r. wpłynęło 220 wniosków, a całkowity koszt dopłat to ok. 1 mln zł. W ciągu ubiegłego roku zostało zamontowanych 206 ekologicznych kotłów i 2 pompy ciepła. Zamontowano też blisko 400 grzejników. Do połowy czerwca tego roku wpłynęły 73 wnioski, dokonano demontażu blisko 95 pieców.
…coraz więcej rowerów
Kalisz coraz więcej inwestuje w ekologiczny transport miejski. W ostatnim roku niemal w połowie zmienił się tabor miejskiego przewoźnika. W czerwcu 2017 roku Kaliskie Linie Autobusowe kupiły 10 nowoczesnych, ekologicznych autobusów, spełniających normę Euro VI. W listopadzie 2017 r. na ulice wyjechało 9 kolejnych autobusów zakupionych przez Miasto w ramach projektów unijnych, w tym 5 z napędem hybrydowym. W lipcu tabor wzbogacił się jeszcze o 11 hybryd „Lion’s City”.
W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych powstaje stacja przesiadkowa, na której będzie można pozostawić auto i przesiąść się na rower.
Na poprawę jakości powietrza wpływa też Kaliski Rower Miejski. Na terenie miasta zainstalowanych jest 30 stacji rowerowych, wyposażonych w 283 rowery.
Źródło: kalisz.pl
Adam Grzyb
Komentarz #13816 dodany 2018-09-09 02:41:32
Tak tak! bajki niesamowite opowiadacie, na tym portalu Od połowy sierpnia na osiedlu rypinek już kilka minut po zmierzchu czuć taki smród palonych śmieci, że trzeba okna zamykać !!! A przypominam, że mamy LATO. Zastanawiam się co będzie zimą ? Co do meritum bardziej obrotni załatwili sobie dotacje i darmową wymianę pieca, a biedota umysłowa dalej pali śmieci po , bo robili tak od zawsze. Został ten patologiczny proceder tak głęboko zakorzeniony w ich mentalności, bo robił tak ich ojciec robił tak ich stry,j dziadek pradziadek i wydaje im się to oczywiste i normalne . Tylko nieuchronność kary może ich tego oduczyć!!! Czekam aż policja lub straż miejska dostanie drony z analizatorami i zacznie wyłapywać trucicieli. Zresztą na wsiach w otoczeniu Kalisza jest jeszcze gorzej, tam się pali śmieciami przez 12 miesięcy w roku często kominy dymią po niedzielnej mszy w południe przy 30° upale.