Rozpoczął się kolejny etap modernizacji ulicy Słowackiego w Jaworznie. Tym razem przystąpiono do prac, które wiążą się z naprawą stanu technicznego kanalizacji sanitarnej. Będą realizowane z wykorzystaniem metody bezwykopowej przy użyciu elastycznego rękawa.

Zastosowana technika polega na wtłoczeniu pod wpływem sprężonego powietrza – skrojonego na wymiar żywicznego rękawa do wnętrza rury kanalizacyjnej. Po wprowadzeniu i utwardzeniu parą wodną, rękaw tworzy jednolity odcinek rury, wypełniając wszelkie nieszczelności kanału. Ten proces musi zostać poprzedzony czyszczeniem sieci oraz inspekcją telewizyjną w celu pozyskania pomiarów i wyeliminowania nierówności, które mogłyby spowodować uszkodzenie rękawa. Metoda „rękawa” jest wykorzystana po raz kolejny przez MPWIK. Wcześniej użyto jej min. na ulicy Gwarków, Krasickiego, Szymanowskiego, Sławkowskiej, gdzie także naprawiano i uszczelniano sieć kanalizacyjną.

– Zastosowanie technologii bezwykopowej dobrze sprawdza się w centrum  miasta, gdzie w większości dominują ciasne i wąskie uliczki oraz gdzie liczy się czas wykonania – wyjaśnia Sławomir Grucel z MPWiK. –  Dzięki temu  zmodernizowanie głównego rurociągu kanalizacyjnego w ulicy Słowackiego może potrwać kilka dni, co daje czas i szanse na podjęcie innych, ważnych prac – dodaje Grucel.

Prace prowadzone są od maja i rozpoczęły się od wymiany sieci wodociągowej. Łącznie do końca lipca MPWiK ma wymienić ponad 300 metrów sieci kanalizacyjnej oraz 520 metrów sieci wodociągowej. Powyższa inwestycja o ponad milionowej wartości jest częścią projektu „Rynek od.Nowa”.

źródło: jaworzno.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj