Główki kapusty na stołecznych kwietnikach, różowa, fioletowa i biała kapusta ozdobna na rabatach w parku Ujazdowskim – rozpoczęło się ostatnie w tym roku ukwiecanie Warszawy.

Niekwestionowanym przebojem tegorocznych jesiennych nasadzeń jest kapusta ozdobna. Roślina ta po raz pierwszy pojawia się na kwietnikach, którym opiekuje się Zarząd Oczyszczania Miasta. 2 tys. kapust zdobi kwietniki w parku Ujazdowskim. Sadzonki tych roślin są trudno dostępne, tak więc już wiosną zostały zamówione u hodowców. Największą ozdoba kapusty dekoracyjnej są wewnętrzne liście, które mają barwę od białej poprzez różne odcienie różu i purpury do fioletu. Od wykorzystywanej w celach konsumpcyjnych kapusty tę ozdobną odróżniają  kędzierzawe, fryzowane liście. Kapusta dekoracyjna wykorzystywana jest od pewnego czasu w Polsce w bukieciarstwie.

Nieprzerwanie jednak gatunkiem dominującym jesienią są złociste, pomarańczowe i czerwone chryzantemy. Na przyulicznych kwietnikach i w sześciu parkach będących pod opieką Zarządu Oczyszczania Miasta posadzonych zostanie w sumie 80 tys. kwiatów. Kolebką uprawy chryzantem są Chiny i Japonia. W kulturze japońskiej kwiat ten jest symbolem długiego życia. Chryzantemy powinny zdobić Warszawę mniej więcej do końca listopada, przy czym wiele zależy tu od sprzyjających warunków atmosferycznych, a głównie od temperatury.

Na jesień Warszawa zostanie ozdobiona przez Zarząd Oczyszczania Miasta 70 tysiącami kwiatów, koszt nasadzeń i pielęgnacji wyniesie ok. 170 tys. zł. ZOM opiekuje się zielenią przyuliczną o powierzchni 1300 ha i sześcioma parkami: Ujazdowskim, Saskim, Praskim, Skaryszewskim, Fosą i Stokami Cytadeli oraz Polem Mokotowskim. 

źródło: ZOM w Warszawie

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj