Katowice otrzymały status miasta-gospodarza Światowego Forum Miejskiego, które odbędzie się w czerwcu 2022 r.

– Z niecierpliwością oczekiwaliśmy decyzji w tej sprawie i spodziewaliśmy się, że dowiemy się o niej dopiero w przyszłym tygodniu podczas oficjalnego spotkania UN Habitat, agendy ONZ odpowiedzialnej za Światowe Forum Miejskie. Katowice miały bardzo silną konkurencję i pokonały Petersburg, Meksyk, a na samym finiszu Dortmund – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.

Minister poinformował, że podczas aplikacji o możliwość organizacji forum przedstawiono dynamiczną transformację naszego kraju w ostatnich latach. Jako symbol tych zmian wskazano właśnie Katowice, które “przeszły metamorfozę z ośrodka przemysłowego w nowoczesne miasto kultury, biznesu i spotkań”.

Najpierw COP24, teraz forum miejskie

Katowice były w 2018 r. gospodarzem innego dużego wydarzenia – konferencji klimatycznej COP, gdzie przyjęto tzw. pakiet katowicki.

– To ogromne wyróżnienie nie tylko dla naszego miasta, ale dla całego kraju. ONZ już drugi raz doceniło potencjał i możliwości Katowic do goszczenia tak dużego wydarzenia – powiedział minister Jerzy Kwieciński.

Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum, WUF) to prestiżowa międzynarodowa konferencja, którą organizuje agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich UN-Habitat.

COP24 zakończony. Przyjęto tzw. Pakiet katowicki

Przez Malezję do Polski

Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w 2020 r. w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Abu Zabi, natomiast poprzednie dwa spotkania, które zorganizowano w Kuala Lumpur w Malezji i w Quito w Ekwadorze, zgromadziły w każdym z tych miast ponad 20 tys. uczestników. Wydarzenie trwa tydzień.

– Światowe Forum Miejskie to najważniejsze globalne wydarzenie dla ludzi zajmujących się polityką miejską, transformacją i rozwojem miast. Będzie to dla nas dobra okazja do wymiany doświadczeń i pokazania naszych osiągnięć w tym zakresie – podkreślał minister Jerzy Kwieciński.

Zabiegi o przyznanie Katowicom możliwości organizacji WUF rozpoczęły się w zeszłym roku przy współpracy Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju oraz Miasta Katowice. Wśród polskich miast, obok Katowic, strona rządowa rozważała także wskazanie Warszawy, Poznania lub Łodzi. W ramach dalszych działań minister Jerzy Kwieciński wspólnie z prezydentem Marcinem Krupą prezentowali w marcu tego roku kandydaturę Katowic w Kenii, a następnie delegaci ONZ wizytowali Katowice.

Czytaj więcej

Skomentuj