Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Katowice. Powstanie ekologiczne osiedle

Katowice. Powstanie ekologiczne osiedle
R.G./Źródło: KAW Sp. z o.o.
04.01.2023, o godz. 9:41
czas czytania: około 3 minut
0

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. zyskało zielone światło dla realizacji innowacyjnej inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego osiedla w oparciu o zasady zrównoważonej architektury. Spółka otrzymała już pozwolenie na budowę osiedlowego kompleksu.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Powstawaniu osiedla przy ul. Kosmicznej w Katowickim Giszowcu przyświecać ma idea zrównoważonej architektury. Nietypową i kontrastującą z lokalną, historyczną (dawniejszą i post PRL-owską) architekturą, formę przyszłego osiedla przygotowały specjalistki z katowickiej pracowni architektury K3Xmore.

Projekt, swoją surową formą przypomina nieco ekologiczną stację badawczą, co wzbudziło dyskusję i duże zainteresowanie lokalnego środowiska twórczego i mieszkańców okolic.

O koncepcji osiedla pozytywnie wypowiedział się jeden z najbardziej znanych polskich, współczesnych architektów.

– To bardzo przemyślany i wyważony projekt – ocenia Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group. – To nie tylko ciekawa architektura, ale i przestrzeń wokół, zaprojektowana z myślą o człowieku, faunie i florze.

Ekomateriały, fotowoltaika i geotermia 

Powstające osiedle zyska wiele pionierskich rozwiązań, szczególnie w zakresie szeroko rozumianej ekologii. Projekt zakłada m.in. budowę ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania, a także maksymalne wykorzystanie wód opadowych.

Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem jest zakładana przez projektantów rezygnacja z przyłączenia osiedla do miejskiej sieci ciepłowniczej na rzecz zastosowania głębinowych i powietrznych pomp ciepła. Celem jest także uzyskanie jak najwyższej jakości wykonania obiektów. Wszystko to przy zastosowaniu rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku.

Co ważne, projektantki osiedla pomyślały także o zaaranżowaniu przestrzeni tak, by sprzyjała ona kontaktom międzyludzkim, a ruch samochodowy w kompleksie mieszkaniowym został ograniczony do minimum.

Prezydent popiera tę inicjatywę

– Cieszę, że Katowickie TBS angażuje się w projekt innowacyjny i wyznaczający nowe trendy w miejskim budownictwie mieszkaniowym – zapewnia prezydent miasta Katowice, dr Marcin Krupa. – Jestem przekonany, że osiedle przy ulicy Kosmicznej bardzo dobrze wpisze się w krajobraz Giszowca, który nazywany jest również „osiedlem-ogrodem”. Dbanie o środowisko naturalne jest dla Katowic jednym z priorytetów, gdy myślimy o rozwoju miasta. Nasze ostatnie inwestycje w zieleń, jak zazielenienie al. Korfantego, czy trwająca zielona metamorfoza ul. Warszawskiej, podnoszą nie tylko walory estetyczne centrum miasta, ale również komfort życia mieszkańców i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Certyfikat Zielony Dom dla inwestycji

Spółka odebrała już pozwolenie na budowę, które w momencie uprawomocnienia otworzy drogę do rozpoczęcia prac przy powstawaniu nowoczesnego osiedla. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza też starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego.

7 nowych budynków i 110 mieszkań

W ramach realizacji inwestycji powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W nowo wybudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się dwupokojowych lokali o wielkości do 55m kw.

Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego. Większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody mają nie pojawiać się w przestrzeni otaczającej budynki.

– Kompleks przy ulicy Kosmicznej powstaje w bardzo popularnej, dobrze skomunikowanej i lubianej dzielnicy jaką jest Giszowiec – mówi prezes KTBS, Janusz Olesiński. – Nowi mieszkańcy będą mieli bardzo łatwy dostęp do usług, handlu, edukacji dla dzieci i co ważne – natury, bo osiedle znajduje się w bliskim sąsiedztwie terenów leśnych.

Start budowy z początkiem 2023 roku

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, a w tym pozyskanie finasowania z Funduszu Dopłat oraz start postępowania przetargowego, w I kwartale 2023 roku. Zakończenie inwestycji przewidziano natomiast na trzeci kwartał 2025.

Po zakończeniu budowy, będzie to już trzecie osiedle KTBS w Giszowcu, umiejscowione niedaleko dwóch wcześniejszych inwestycji znajdujących się przy pobliskiej ul. Pod Kasztanami.

Dodajmy, że nowi lokatorzy z ul. Kosmicznej w Katowicach będą mogli starać się o dofinasowanie do czynszu.

 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 wyzwania kontraktowe webinarium K. Babieracka [20.06-22.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024