1 / 3

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. zyskało zielone światło dla realizacji innowacyjnej inwestycji polegającej na budowie nowoczesnego osiedla w oparciu o zasady zrównoważonej architektury. Spółka otrzymała już pozwolenie na budowę osiedlowego kompleksu.

Powstawaniu osiedla przy ul. Kosmicznej w Katowickim Giszowcu przyświecać ma idea zrównoważonej architektury. Nietypową i kontrastującą z lokalną, historyczną (dawniejszą i post PRL-owską) architekturą, formę przyszłego osiedla przygotowały specjalistki z katowickiej pracowni architektury K3Xmore.

Projekt, swoją surową formą przypomina nieco ekologiczną stację badawczą, co wzbudziło dyskusję i duże zainteresowanie lokalnego środowiska twórczego i mieszkańców okolic.

O koncepcji osiedla pozytywnie wypowiedział się jeden z najbardziej znanych polskich, współczesnych architektów.

– To bardzo przemyślany i wyważony projekt – ocenia Przemo Łukasik, współzałożyciel pracowni Medusa Group. – To nie tylko ciekawa architektura, ale i przestrzeń wokół, zaprojektowana z myślą o człowieku, faunie i florze.

Ekomateriały, fotowoltaika i geotermia 

Powstające osiedle zyska wiele pionierskich rozwiązań, szczególnie w zakresie szeroko rozumianej ekologii. Projekt zakłada m.in. budowę ogrodów deszczowych, zastosowanie ekologicznych materiałów budowlanych, fotowoltaiki i autonomicznych systemów ogrzewania, a także maksymalne wykorzystanie wód opadowych.

Ciekawym i nietypowym rozwiązaniem jest zakładana przez projektantów rezygnacja z przyłączenia osiedla do miejskiej sieci ciepłowniczej na rzecz zastosowania głębinowych i powietrznych pomp ciepła. Celem jest także uzyskanie jak najwyższej jakości wykonania obiektów. Wszystko to przy zastosowaniu rozwiązań obniżających ślad węglowy w cyklu życia budynku.

Co ważne, projektantki osiedla pomyślały także o zaaranżowaniu przestrzeni tak, by sprzyjała ona kontaktom międzyludzkim, a ruch samochodowy w kompleksie mieszkaniowym został ograniczony do minimum.

Prezydent popiera tę inicjatywę

– Cieszę, że Katowickie TBS angażuje się w projekt innowacyjny i wyznaczający nowe trendy w miejskim budownictwie mieszkaniowym – zapewnia prezydent miasta Katowice, dr Marcin Krupa. – Jestem przekonany, że osiedle przy ulicy Kosmicznej bardzo dobrze wpisze się w krajobraz Giszowca, który nazywany jest również „osiedlem-ogrodem”. Dbanie o środowisko naturalne jest dla Katowic jednym z priorytetów, gdy myślimy o rozwoju miasta. Nasze ostatnie inwestycje w zieleń, jak zazielenienie al. Korfantego, czy trwająca zielona metamorfoza ul. Warszawskiej, podnoszą nie tylko walory estetyczne centrum miasta, ale również komfort życia mieszkańców i mają pozytywny wpływ na środowisko naturalne.

Certyfikat Zielony Dom dla inwestycji

Spółka odebrała już pozwolenie na budowę, które w momencie uprawomocnienia otworzy drogę do rozpoczęcia prac przy powstawaniu nowoczesnego osiedla. Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego zamierza też starać się o uzyskanie certyfikatu Zielony Dom dla Inwestycji – pierwszego polskiego, wielokryterialnego certyfikatu oceniającego inwestycje mieszkaniowe w ramach budownictwa zrównoważonego.

7 nowych budynków i 110 mieszkań

W ramach realizacji inwestycji powstanie 7 trzy i czteropiętrowych budynków z windami. W nowo wybudowanych domach znajdzie się 110 różnej wielkości lokali. Przyszli najemcy będą mogli wybierać wśród mieszkań od jednopokojowych kawalerek do czteropokojowych przeznaczonych dla rodzin. Najwięcej przewiduje się dwupokojowych lokali o wielkości do 55m kw.

Wszystkie mieszkania będą posiadały komórki lokatorskie, balkony, tarasy lub ogródki. Na osiedlu, na jedno mieszkanie będzie przypadało przynajmniej 1,5 miejsca parkingowego. Większość z nich znajdzie się w garażach podziemnych i samochody mają nie pojawiać się w przestrzeni otaczającej budynki.

– Kompleks przy ulicy Kosmicznej powstaje w bardzo popularnej, dobrze skomunikowanej i lubianej dzielnicy jaką jest Giszowiec – mówi prezes KTBS, Janusz Olesiński. – Nowi mieszkańcy będą mieli bardzo łatwy dostęp do usług, handlu, edukacji dla dzieci i co ważne – natury, bo osiedle znajduje się w bliskim sąsiedztwie terenów leśnych.

Start budowy z początkiem 2023 roku

Katowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego planuje rozpoczęcie procesu inwestycyjnego, a w tym pozyskanie finasowania z Funduszu Dopłat oraz start postępowania przetargowego, w I kwartale 2023 roku. Zakończenie inwestycji przewidziano natomiast na trzeci kwartał 2025.

Po zakończeniu budowy, będzie to już trzecie osiedle KTBS w Giszowcu, umiejscowione niedaleko dwóch wcześniejszych inwestycji znajdujących się przy pobliskiej ul. Pod Kasztanami.

Dodajmy, że nowi lokatorzy z ul. Kosmicznej w Katowicach będą mogli starać się o dofinasowanie do czynszu.

 

Czytaj więcej

Skomentuj