Transformacja energetyczna to unijny wymóg
Założenia uchwały
Uchwała zakłada m.in. wykorzystanie energii słonecznej w nowo projektowanych i termomodernizowanych budynkach użyteczności publicznej, analizę możliwości instalacji systemów OZE w istniejących budynkach miejskich, stopniowe zwiększanie udziału OZE w funkcjonowaniu miasta i jednostek organizacyjnych oraz angażowanie miasta w krajowe i międzynarodowe inicjatywy związane z transformacją energetyczną.
Projekt uchwały ma wpisywać się w długoterminowe cele miasta, zapisane m.in. w „Planie działań na rzecz zrównoważonej energii i klimatu” (SECAP) oraz „Planie adaptacji do zmian klimatu do 2030 r”. Katowice zamierzają ograniczyć emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 40 proc. do 2030 r., jednocześnie zwiększając udział zielonej energii w bilansie energetycznym miasta.
Katowice już korzystają z OZE
Katowiccy samorządowcy akcentują, że miasto od dawna prowadzi wiele projektów, wykorzystujących OZE. Pod koniec 2023 r. uruchomiono farmę fotowoltaiczną Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej.
Ponad 2 tys. paneli zamontowano na nieczynnej kwaterze składowiska odpadów MPGK przy ul. Żwirowej, a energia z nich trafia do pobliskiego zakładu odzysku i unieszkodliwiania odpadów. Kolejna miejska farma fotowoltaiczna ma powstać na bazie katowickiego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.
Komentarze (0)