– To powinno przyspieszyć proces zmian, które zachodzą już na Górnym Śląsku i w Katowicach. Jesteśmy na drodze, z której nie ma odwrotu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że zmiany klimatyczne postępują, widzimy to na co dzień, doświadczamy tego (…). Tylko i wyłącznie dzięki wspólnym działaniom możemy się im przeciwstawić dla przyszłych pokoleń – powiedział prezydent Krupa.
Katowice chcą mieć czym oddychać
– Czyste powietrze to ten element, na którym zależy nam najbardziej. Nawet ostatnie dni pokazały, jak z tym jeszcze jesteśmy daleko w tyle patrząc z punktu widzenia Unii Europejskiej. Te czerwone kropki na mapach zanieczyszczeń pokazały, że jeszcze dużo pracy przed nami, a tego typu koalicje pozwalają na to, aby przyspieszyć proces transformacji i skorzystać z dobrych praktyk – podkreślił Krupa.
Dodał, że chciałby wykorzystać doświadczenia innych krajów i samorządów, chociażby w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz wykorzystania energii skumulowanej w pogórniczych wyrobiskach.
W uroczystości związanej z przystąpieniem Katowic do PPCA udział wzięły przedstawicielki Wielkiej Brytanii oraz Kanady, czyli krajów, które założyły koalicję w 2017 r. podczas międzynarodowego szczytu klimatycznego Organizacji Narodów Zjednoczonych (COP 23).
– Wielka Brytania jest liderem zmian i traktujemy to bardzo poważnie. W ubiegłym roku zamknięto ostatnią elektrownię węglową na terenie Wielkiej Brytanii. Inwestujemy w nowe obszary gospodarki i transformacji, m.in. w wychwytywanie i przechowywanie dwutlenku węgla – mówiła ambasador Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce Anna Clunes. Dodała, że w 2024 r. Wielka Brytania w nowe obszary gospodarki i transformacji zainwestowała ok. 20 mld funtów.
Zmiany klimatu widać na całym świecie
– Skutki kryzysu klimatycznego widzimy obecnie podczas pożarów w Kalifornii. Widzieliśmy je w ubiegłym roku na Dolnym Śląsku, który został dotknięty powodzią. Skoro widzimy już te skutki, to warto, abyśmy podjęli odpowiednie kroki. Jednym z najważniejszych kroków, jakie mogą podjąć rządy w zwalczaniu kryzysu klimatycznego, jest odejście od węgla i transformacja w kierunku czystych źródeł energii – powiedziała ambasador Kanady w Polsce Catherine Godin.
Podkreśliła, że zarówno Kanada, jak i Polska posiadają własne złoża węgla, dlatego proces odchodzenia od niego jest niezwykle trudny, ale konieczny w przeciwdziałaniu kryzysowi klimatycznemu.
Przewodniczący komisji klimatu i środowiska Rady Miasta Katowice Patryk Białas ocenił, że przystąpienie do PPCA to dowód, że „Katowice są liderem zmian w walce z kryzysem klimatycznym” i mogą być inspiracją dla innych. Dodał, że to „kolejny krok w budowaniu zrównoważonej przyszłości miasta i regionu”.
To nie pierwszy polski członek koalicji
Katowice to szósty członek PPCA z Polski. Wcześniej do koalicji włączyły się: Koszalin, Wałbrzych, Wielkopolska, Wielkopolska Wschodnia oraz spółka ZE PAK. Do koalicji należy ponad 180 krajów, samorządów oraz firm z całego świata – m.in. Dania, Francja, Niemcy oraz Stany Zjednoczone.
PPCA dąży m.in. do zaprzestania budowy nowych elektrowni węglowych oraz międzynarodowego finansowania przemysłu węglowego. Koalicja zabiega o dostosowanie polityki do założeń porozumienia paryskiego, którego celem jest ograniczenie globalnego wzrostu temperatury do maksymalnie półtora stopnia Celsjusza.
Komentarze (0)