Park zlokalizowany jest na odcinku od ul. Gen. Zygmunta Waltera-Jankego w stronę ul. Kościuszki. Granicę północną wyznacza osiedle przy ul. B. Prusa oraz linia kolejowa. Południowa granica biegnie przy ogródkach działkowych i korycie rzeki Ślepiotka. Park zajmie powierzchnię 3,01 ha. Umowa na remont parku została podpisana 3 lutego, następnego dnia odbyło się przekazanie placu budowy. Remont ma się zakończyć wiosną przyszłego roku, a jego koszt został oszacowany na ponad 10 mln zł.
Jaki będzie nowy park?
Nowy park będzie miał leśno-łąkowy charakter. Zostanie w nim wybudowany plac zabaw i wybieg dla psów, a także ogród społeczny, w którym znajdą się donice do indywidualnego zagospodarowania przez mieszkańców. Ścieżki dla pieszych w parku zostały zaprojektowane na podstawie wydeptanych tras, którymi poruszali się mieszkańcy.
W parku znajdzie się altana parkowa z dachem obsadzonym roślinnością, kładki dla pieszych w miejscach, gdzie trasa biegnie nad rzeką, ławki, kosze na odpady. Będą także tablice w ramach ścieżek edukacyjnych z informacjami o Ślepiotce i mapa terenu, a także dane o gatunkach roślin występujących w parku. Rowerzyści będą mieli do dyspozycji stojaki rowerowe. Znajdą się one przy wejściach do parku na nawierzchni kamiennej. Będą posiadać ozdobne elementy drewniane.
Powstanie także miejsce piknikowe nieopodal łąki – składające się z kamiennego kręgu i 12 pniaków do siedzenia. Pod altaną piknikową pojawią się stoły wykonane w nietypowej formie – z drewnianych bali różnych długości.
Na placu zabaw dzieci znajdą m.in. domek ze zjeżdżalnią, statek, karuzelę, tyrolkę, huśtawki i domki. Wykonane one zostaną z robinii – trwałego drewna akacjowego odpornego na działanie warunków atmosferycznych.
W parku ustawione zostaną nowe meble parkowe – ławki, stoły, altany, stojak rowerowy. Wokół części ławek znajdą się przestrzenie umożliwiające ustawienie wózka dziecięcego lub inwalidzkiego. Łącznie w parku pojawią się 22 ławki z oparciami oraz 47 ławek bez oparcia. Zamontowany zostanie również monitoring, aby zwiększyć bezpieczeństwo użytkowników parku. W parku powstanie także nowa sieć oświetlenia parkowego – pojawi się tam 56 lamp parkowych.
Zieleń w parku
– Prace będą także polegały na pielęgnacji zieleni i zasadzeniu nowej roślinności, która będzie stanowiła uzupełnienie istniejącej. Szata będzie zróżnicowana i podzielona na obszary. Dzięki temu park będzie atrakcyjnym ekologicznie i wizualnie miejscem. Wśród wyróżnionych obszarów znajdzie się m.in. las i obszary gęsto zadrzewione, tereny podmokłe i rozlewiska, łąka i pas roślinności izolacyjnej. W parku zostanie zasadzonych 49 drzew, w tym 30 to gatunki wysokopienne, a 19 wielopniowe – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.
Wśród drzew, które pojawią się w parku można wymienić m.in. grab pospolity, dąb szypułkowy, wierzbę białą czy lipę drobnolistną. Z krzewów pojawią się m.in. leszczyna pospolita, bez czarny, róża polna. Oprócz tego będą byliny, m.in. konwalia majowa, kozłek lekarski, fiolek leśny, liliowiec żółty.
Komentarze (0)