Reklama

envicon 2023 ad1a

Katowice stawiają na zieleń - nowe nasadzenia i nowe tereny zieleni

Katowice stawiają na zieleń - nowe nasadzenia i nowe tereny zieleni
pap/jw
23.09.2023, o godz. 11:38
czas czytania: około 5 minut
0

Katowicki Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi kolejne postępowania przetargowe na realizację projektów w ramach Zielonego Budżetu. Trwają również przetargi na realizację zadań dotyczących "Zaprojektowania i budowy miejskich terenów zieleni w Katowicach w ramach zadań inwestycyjnych'.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

– Od lat podejmujemy intensywne działania na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Katowic. Jednym z istotnych elementów tych starań jest rozwijanie miejskich terenów zielonych, co realizujemy przez duże inwestycje infrastrukturalne, takie jak rewitalizacje Stargańca, Doliny Pięciu Stawów, nowe zagospodarowanie przestrzeni czterech parków miejskich czy zazielenienie ul. Warszawskiej oraz mniejsze, ale równie istotne, zadania zgłaszane przez mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego i Zielonego Budżetu miasta Katowice – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Obecnie Zakład Zieleni Miejskiej prowadzi postępowania przetargowe na realizację 12 zadań z Zielonego Budżetu o łącznej wartości prawie 540 tys. zł. Do tego dochodzą zadania własne Zakładu, który ogłosił przetargi na punktowe zielone inwestycje w mieście – dodaje prezydent.

Nowe nasadzenia jako motyw przewodni

18 września upłynął termin składania ofert na realizację 6 zadań z ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu. Chodzi m.in o utworzenie kręgu kwietnego w parku Zielony Zakątek w Dąbrówce Małej, a także kolejny etap tworzenia zielonej osi dzielnicy Ligota-Panewniki – przy ul. Panewnickiej. Zrewitalizowana zostanie zieleń przy ul. Mysłowickiej oraz przy ul. Adama. Wybrany w przetargu wykonawca będzie odpowiedzialny również za pielęgnację nowych roślin przez 6 miesięcy po posadzeniu oraz regularne podlewanie, kontrolę stanu zdrowia roślin – w celu wykrycia wczesnych objawów chorobowych i wyboru odpowiedniego sposobu walki z nimi. Oprócz tego konieczne będzie odchwaszczanie ręczne i spulchnianie ziemi wokół roślin minimum 2 razy w miesiącu przez cały okres wegetacji oraz nawożenie nawozami mineralnymi. W przypadku roślin uschniętych, obumierających, uszkodzonych, chorych, przemarzniętych dokonana zostanie ich wymiana. W tym przetargu ZZM otrzymał 2 oferty: Państwo ŁĄKA Sp. z o.o. na kwotę ponad 201 tys. zł oraz Park-M Poland Sp. z o.o. na kwotę przekraczającą 167 tys. Obie oferty mieszczą się w budżecie zaplanowanym na realizację tych zadań, który wynosi 227 tys. zł. Teraz oferty podlegają analizie.

Kwiaty i zieleń kontra spaliny i hałas

W drugim trwającym przetargu na realizację zadań z Zielonego Budżetu znajdują się m.in.: budowa pergoli z pnączami na Placu Grunwaldzkim oraz stworzenie alei lipowej wzdłuż ul. Kościuszki od ul. Poniatowskiego do ul. Ceglanej. Z kolei na rondzie im. Sławika przy os. Tysiąclecia posadzone zostaną drzewa iglaste, aby bardziej wyeksponować napis będący wizytówką tego miejsca. Nowe nasadzenia zostaną wykonane w Dolinie Trzech Stawów oraz w rejonie ul. Pułaskiego i ul. Granicznej. Także na Skwerze Fojkisa, w rejonie ul. Gnieźnieńskiej w otoczeniu placu zabaw znajdzie się więcej zieleni. Po wykonaniu nasadzeń, wykonawca będzie zobowiązany przez pół roku regularnie podlewać rośliny – co najmniej raz w tygodniu, a w razie potrzeby i na wezwanie zamawiającego częściej. Oferty można składać do 26 września, a ZZM przeznaczył na to zadanie 311 tys. zł.

Nie tylko Zielony Budżet

– Zieleń w rozwiniętych miastach, w których natężenie ruchu samochodów jest duże, a co za tym idzie powstają hałas i spaliny, jest ważnym elementem. Stanowi nie tylko przeciwwagę dla zanieczyszczenia powietrza czy zanieczyszczenia hałasem, ale także zmienia estetyczny odbiór miasta. Oczywiście nie ma możliwości całkowitego usunięcia samochodów, ale zwiększanie liczby zielonych punktów pozwala neutralizować ich wpływ na środowisko – podkreśla Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

W ramach ogłoszonych w pierwszej połowie września przetargów dotyczących “Zaprojektowania i budowy miejskich terenów zieleni w Katowicach w ramach zadań inwestycyjnych” w mieście zrealizowane zostaną punktowe inwestycje zielone. Pierwszy przetarg obejmuje zagospodarowanie zielenią terenów miejskich przy skrzyżowaniu ul. 1 Maja z Bohaterów Monte Cassino, ul. Bażantów – Pustułek, ul. Radockiego (naprzeciw sklepu “Biedronka”), ul. Śląskiej (przy stawie) oraz zazielenienie skweru Feliksa Netza na os. Paderewskiego. W drugiej części zadania zostaną zagospodarowane tereny przy ul. Krzywoustego, ul. Mościckiego (os. Witosa), przy Pomniku Powstańców Śląskich, Supersjednostce (wykonanie donic kaskadowych od strony al. Korfantego, pomiędzy budynkiem, a Rondem im. Gen. Jerzego Ziętka) oraz zostaną dodane elementy zielonej infrastruktury na Katowickim Rynku – ustawione zostaną po trzy donice ze stelażem na pnącza i ławki ze stelażem na pnącza (z zachowaniem osi widokowej pomiędzy Rynkiem, a neonem nad Rawą).

W ramach obu przetargów wykonawcy będą mieli 9 tygodni, od dnia podpisania umowy, na realizację wszystkich zadań. ZZM chce przeznaczyć na ten cel łącznie ponad 43 tys., a termin składania ofert upływa 27 października 2023 r.

Jeszcze więcej zieleni w Katowicach

ZZM nie jest jedynym miejskim zakładem, który dba o zieleń w Katowicach. W tym obszarze aktywny jest również Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach. Jego pracownicy dbają o istniejące zieleńce i skwery, zakładają nowe, a także wspierają oddolne inicjatywy mieszkańców.

Wśród najbliższych inwestycji KZGM jest zazielenienie skwerów przy budynkach mieszkalnych w Katowicach-Ligocie oraz Szopienicach. W trzech lokalizacjach – przy ul. Bronisławy, ul. Piotrowickiej oraz ul. Zamenhofa – powstaną nowe zieleńce. Teren w tych miejscach zostanie przekopany i wzbogacony nawozem, by potem zasadzić tu kwiaty i krzewy, m.in. takie rośliny jak róża okrywowa, trzcinnik ostrokwiatowy, mahonia pospolita, krokusy, szałwia omszona Blue Field. Wśród planowanych nasadzeń znajduje się także jarząb szwedzki. Łącznie to ponad 2,5 tysiąca sztuk roślin! Dodatkowo przy ul. Bronisławy zostaną zamontowane panele z bluszczem, a przy Piotrowickiej 22 i Zamenhofa 34 całość uzupełnią trawniki.

Wykonawcy tych zadań zostali już wybrani. Łączna wartość prac wynosi około 180 tys. zł, a ich realizacja ma potrwać do 31 października.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023