Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

Katowice uruchomiły aplikację "wCOP drzewo"

Katowice uruchomiły aplikację
dom
13.09.2018, o godz. 13:20
czas czytania: około 3 minut
1

Katowicki magistrat uruchamia aplikację, dzięki której mieszkańcy będą mogli wskazywać miejsca dla nasadzeń nowych drzew w mieście.  

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Dzięki nowej aplikacji „wCOP drzewo” można w szybki sposób wskazać lokalizację dla nasadzeń drzew w mieście. Nazwa nawiązuje do największej konferencji klimatycznej na świecie czyli Szczytu Klimatycznego ONZ (COP 24), która w grudniu odbędzie się w Katowicach.

– Za pomocą aplikacji chcemy nie tylko posadzić nowe drzewa wspólnie z mieszkańcami, ale też poszerzyć wiedzę o ich znaczeniu w miejskim ekosystemie. Drzewa to same korzyści: pochłaniają dwutlenek węgla, produkują tlen, absorbują zanieczyszczenia powietrza, dają cień i obniżają odczuwalną temperaturę latem. Łagodzą stres i zachęcają do spotkań towarzyskich na świeżym powietrzu. Znacząco poprawiają estetykę miasta i wpływają na wzrost wartości nieruchomości. Chcielibyśmy, żeby efektem COP24 był także wzrost świadomości społecznej na temat zmian klimatu i tego, w jaki sposób miasta mogą się do tych zmian adaptować – powiedział prezydent Katowic Marcin Krupa.

Szybkie zgłoszenia

Aplikacja jest elementem projektu KATOobywatel, realizowanego od początku roku w katowickim magistracie. Powstała we współpracy z Fundacją Gdańską, na bazie gdańskiej aplikacji Bank Nasadzeń Drzew. Zgłoszenie zajmuje chwilę. Wystarczy wybrać lokalizację, zaznaczyć miejsce na mapie i dodać opis. Aplikacja automatycznie dopuszcza nasadzenia na terenach miejskich i terenach jednostek oświatowych, odrzuca te na terenach prywatnych. Już na pierwszym etapie pojawia się wtedy komunikat “Przepraszamy, teren prywatny”.

– Mieszkaniec jednorazowo będzie mógł zawnioskować o maksymalnie pięć drzew w konkretnej lokalizacji. Następnie wniosek będzie musiał przejść wielostopniową weryfikację w wydziałach Urzędu Miasta i jednostkach miejskich. W tym celu został powołany zespół opiekunów, który przetestował również aplikację przed jej uruchomieniem dla mieszkańców. Na 17 zgłoszonych wniosków, sześć zostało zweryfikowanych pozytywnie, dziewięć odrzucono, a dwa są w trakcie weryfikacji. To pokazuje, że posadzenie nowych drzew w mieście nie jest zadaniem łatwym – mówi Wioleta Niziołek-Żądło, koordynator projektów społecznych.

Konieczna weryfikacja

Tkanka miejska jest przesycona infrastrukturą techniczną. Każdy zgłoszony przez mieszkańca teren musi być też rozpatrzony pod kątem formy władania, przeznaczenia w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, ujęcia w planach inwestycyjnych miasta, warunków klimatycznych i glebowych, zgodności kompozycyjnej z przyległymi terenami, sposobu zainwestowania itp. Po każdym etapie weryfikacji mieszkaniec dostanie e-maila o kolejnym kroku, aż do ostatecznej akceptacji lub odrzucenia. W dalszej kolejności może się również spodziewać informacji o terminie sadzenia jego drzewa. Z kolei w wiadomości o odrzuceniu wniosku będzie podana przyczyna.

Wnioski, które spełnią kryteria, będą realizowane sukcesywnie przy uwzględnieniu sezonowości wykonywania nasadzeń (wiosna/jesień). Nabór wniosków również będzie odbywał się w dwóch turach: wiosenno-letniej i jesiennej. W tej turze wnioski można składać do 16 listopada.

Mieszkaniec może zasugerować, jakie drzewo najchętniej widziałby we wskazanej lokalizacji, lecz ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą specjaliści z Zakładu Zieleni Miejskiej. Wśród gatunków, które dobrze znoszą miejskie warunki są m.in: lipa, dąb, klon, jarząb, kasztanowiec, głóg czy brzoza brodawkowata. Istotne jest również to, że sadzone będą drzewa o obwodzie pnia (na wysokości metra) od 12 do 14 cm i więcej.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


gość

Komentarz #14164 dodany 2018-10-11 16:36:13

Wszystkie wnioski i tak odrzucają :(

Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024