Reklama

AD1A STIHL [01.05-24.05.2024]

Katowicki KZGM montuje kolejne zbiorniki na deszczówkę

Katowicki KZGM montuje kolejne zbiorniki na deszczówkę
jw
10.05.2024, o godz. 13:39
czas czytania: około 3 minut
0

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach od 2020 r. doposaża budynki mieszkalne w zbiorniki na deszczówkę. Tym razem KZGM przygotował do zamontowania 100 takich pojemników. Ponad połowa z nich znalazła już swoje miejsce. Te, które jeszcze nie zostały zainstalowane, trafią do tzw. lokalnych ogrodników.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

– W Katowicach jesteśmy świadomi obowiązku adaptacji do zmian klimatu. W tym zakresie działamy na wielu frontach. Z jednej strony prowadzimy nasadzenia zieleni w centrum miasta, tak jak chociażby miało to miejsce na al. Korfantego czy ul. Warszawskiej, z drugiej natomiast za ponad 92 mln zł wybudowaliśmy sieć 25 zbiorników retencyjnych o łącznej pojemności 11 mln litrów, które pozwalają magazynować wodę podczas ulewnych deszczów – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Do tego dochodzi edukacja wśród dzieci i młodzieży oraz drobniejsze, ale równie ważne zadania, np. montaż przy budynkach z zasobu miejskiego zbiorników, dzięki którym możliwe jest podlewanie osiedlowej zieleni. Największą wartością takich projektów jest to, że wychodzą one od samych mieszkańców, np. poprzez zgłoszenia do Zielonego Budżetu miasta Katowice – dodaje prezydent.

Zbiorniki, z których korzystają mieszkańcy

Komunalny Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ma już za sobą działania związane z montażem pojemników na deszczówkę. Pierwsze pojawiły się w 2020 r. W ciągu trzech lat postawiono 76 sztuk takich zbiorników. Znajdują się one przy budynkach mieszkalnych znajdujących się w zasobie komunalnym miasta m.in. przy ulicach: Zarębskiego, Uniczowskiej, Owsianej, Bytkowskiej, Kijowskiej oraz Mariackiej. Mają pojemność od 210 l do 1000 l. Realizowana obecnie akcja montowania zakłada postawienie kolejnych 100 zbiorników o wartości ponad 46 tys. zł. Zainstalowano ich już 55, m.in. przy ulicach: Plebiscytowej, Wojewódzkiej i Ligonia.

– Do rozdysponowania zostało jeszcze 45 pojemników. Chcemy, aby znalazły one swoje miejsca przy budynkach, które mają mini-ogródki, o które często dba kilka osób. Dzięki temu nikt nie będzie musiał ponosić dodatkowych kosztów związanych z podlewaniem kwiatów. Lokalni ogrodnicy mogą zgłaszać się do swoich administracji z propozycjami miejsc na pojemniki – dzięki temu trafią one tam, gdzie faktycznie mieszkańcy dbają o swoją przestrzeń i tym działaniem będzie można ich wspomóc – zachęca Marcin Gawlik, dyrektor Komunalnego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Katowicach.

Aktualnie przy budynkach KZGM stoi 131 pojemników o łącznej pojemności blisko 45,5 tys. litrów. W tym roku ustawione zostaną również zbiorniki na deszczówkę zgłoszone do ubiegłorocznej edycji Zielonego Budżetu miasta Katowice. Na ten cel KZGM przeznaczy 17 tys. zł.

Oszczędzanie wody

Montaż zbiornika nie zabiera wiele czasu. Czasami trzeba najpierw odpowiednio przygotować grunt, na którym ma stanąć, następnie przetransportować pojemnik i podłączyć go do znajdującej się przy budynku rynny. Później wystarczy poczekać na opady deszczu i można korzystać z wody. Zbiorniki są skonturowane w sposób zabezpieczający je przed zamarzaniem przy niewielkich przymrozkach.

W dobie zmian klimatu i coraz częściej spotykanej w naszym kraju suszy oszczędzanie wody staje się koniecznością. W wielu krajach, podczas suszy zabrania się np. podlewania roślin wodą z sieci. Jakkolwiek nasze trawniki i ogrody są ważne, to jednak przede wszystkim woda z sieci powinna służyć ludziom. Dlatego zbieranie deszczówki jest w tym kontekście bardzo ważnym działaniem. Woda, która spłynęłaby do kanalizacji deszczowej może być magazynowana w specjalnych zbiornikach, a następnie wykorzystywana właśnie do podlewania roślin.

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

baner poziomy technologie wod-kan webinarium 23 maja [06.05-23.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Woda i ścieki
css.php
Copyright © 2024