System kaucyjny w Polsce ma objąć nie tylko butelki PET, ale także puszki aluminiowe i butelki szklane. Takie rozwiązanie zaproponowało Ministerstwo Klimatu.

Drugie spotkanie konsultacyjne w sprawie rozszerzonej odpowiedzialności producenta odbyło się w czwartek, 23 stycznia. Zostały na nim przedstawione wstępne założenia do ustawy zmieniającej zasady Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), ale również systemu kaucyjne. Przedstawiciele gospodarki odpadami nie kryli swojego rozczarowania spotkaniem, o tyle przedstawiciele organizacji proponujących wprowadzenie systemu kaucyjnego uważają je za całkiem udane.

Proponowane przez resort rozwiązania zakładają, że system ma objąć butelki z tworzyw sztucznych do 3 l pojemności i puszki aluminiowe do 1 l pojemności, a także butelki szklane o pojemności do 1,5 l.

System kaucyjny ma być realizowany wyłącznie za pomocą – jak to opisano w prezentacji – „organizacji ROP Opakowań”, a jego funkcjonowanie będzie realizowane w ramach środków pochodzących z systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta. Ministerstwo proponuje też m.in. możliwość zwrotu kaucji bez okazania dowodu zakupu oraz by jednostki handlowe wchodzące w skład systemu otrzymywały zwrot za wypłacone kaucje nie rzadziej niż raz w miesiącu.

– Przedstawione rozwiązania to krok w dobrym kierunku i przy wprowadzeniu niewielkich zmian, mogą skutkować powstaniem ustawy korzystnej dla środowiska oraz mieszkańców – komentuje Katarzyna Szczytowska ze Stowarzyszenia Zero Waste. – Na pewno niezwykle istotne jest, by system kaucyjny był rzeczywiście powszechny i obejmował całe spektrum opakowań po napojach, nie wyłączając zeń chociażby puszek z domieszką stali.

– Drugim, zdecydowanie istotniejszym zagadnieniem jest naszym zdaniem konieczność powołania nowego operatora systemu kaucyjnego, biorącego odpowiedzialność wyłącznie za odpady z systemu kaucyjnego. Obecna propozycja dopuszcza sytuację, w której istniejące organizacje odzysku mogłyby zająć się także nowym systemem. – Jest to sprzeczne z europejskimi standardami i wydaje się błędem, gdyż system kaucyjny to zupełnie inna infrastruktura zbiórki, inne przepływy finansowe i inna organizacja – stwierdza Katarzyna Szczytowska ze Stowarzyszenia Zero Waste.

W 9 na 10 europejskich krajów, w których funkcjonuje system kaucyjny, do zarządzania powołano oddzielną organizację non profit. Również we wszystkich krajach wprowadzających obecnie system kaucyjny ma funkcjonować podobny typ organizacji.

Czytaj więcej

3 Komentarze

 1. Państwo powinno nakazać producentom opakowań używanie do produkcji co najmniej 50 % surowca pochodzącego z recyklingu. Wtedy nie będzie trzeba tworzyć nie działających i problematycznych systemów. System kaucyjny za 3 surowce nie rozwiąże problemów z odpadami których nie chcą przetwarzać recyklerzy, ponieważ mają dostęp do dużo czystszych i łatwiejszych odpadów.
  Dodatkowo podnieść opłaty produktowe i wszystkim będzie zależało na odpowiednim przygotowaniu odpadu,
  co spowoduje większy odzysk opakowań z rynku. Posiadaczy dokumentów DPR zwolnić z opłat.

 2. Podobny system działa od wielu lat np. w Niemczech.
  Średnie i większe sklepy mają na wyposażeniu automat do odbioru butelek różnego rodzaju (PET też) i wypłaca normalnie pieniądze za ich oddanie. Dlatego ludzie je w domach trzymają aż do kolejnych zakupów bo dodatkowe 5 Euro to zawsze coś.
  Nie trzeba się prosić o łaskawe przyjęcie butelek jak to jest dziś w wielu polskich sklepach a głównie z tego powodu butelki lądują w śmieciach.
  Śmieszne jest też to, że tylko część szklanych jest zwrotna więc jeszcze trzeba nad tym panować. Mało komu się to wszystko chce robić za 50 groszy.
  Mam nadzieję że projekt zostanie wdrożony.

Skomentuj