Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

KE: 40 proc. redukcja gazów cieplarnianych do 2030 r.

KE: 40 proc. redukcja gazów cieplarnianych do 2030 r.
23.01.2014, o godz. 12:15
czas czytania: około 2 minut
0

Komisja Europejska zaprezentowała nowe ramy prawne polityki w zakresie zmian klimatu i energii na rok 2030. Wśród filarów znajdują się m.in. ambitny cel obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 40 proc., cel min. 27 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych i nowe cele polityki w dziedzinie efektywności energetycznej.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Nowe ramy wspierają stały postęp w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną oraz tworzeniu konkurencyjnego i bezpiecznego systemu energetycznego zapewniającego energię po przystępnych cenach dla wszystkich konsumentów, zwiększającego bezpieczeństwo dostaw energii dla UE, zmniejszającego naszą zależność od importu energii i tworzącego nowe możliwości wzrostu i miejsc pracy.

Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, ambitny cel 40 proc. redukcji gazów cieplarnianych jest (…) przełomowym osiągnięciem w naszym dążeniu do gospodarki niskoemisyjnej. A cel dotyczący co najmniej 27 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych stanowi ważny sygnał i oznacza stabilność dla inwestorów, wzrost zielonego zatrudnienia i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii.

Kluczowe elementy ram polityki na 2030 r. :
1.  40 proc. redukcja emisji poniżej poziomu z 1990 r. – zostanie osiągnięta wyłącznie za pomocą środków wewnętrznych. Roczna redukcja mieszcząca się w „pułapie” dotyczącym emisji w sektorach objętych EU ETS zwiększy się z 1,74 proc. obecnie do 2,2 proc. po 2020 r. Emisje z sektorów nieobjętych EU ETS powinny zostać ograniczone o 30 proc. poniżej poziomu z 2005 r., a działania te będą rozdzielone równomiernie pomiędzy państwa członkowskie.

2.  Co najmniej 27 proc. udział energii z odnawialnych źródeł  na całym obszarze UE do 2030 r.  – przyniesie znaczne korzyści w zakresie sald handlowych dotyczących energii w oparciu o lokalne źródła energii, zatrudnienie i wzrost gospodarczy.

3. Udoskonalona efektywność energetyczna przyczyni się do realizacji wszystkich celów polityki UE w zakresie energii − bez niej przejście do konkurencyjnego, bezpiecznego i trwałego systemu energii nie jest możliwe.

4. Reforma EU ETS: Komisja proponuje ustanowić rezerwę stabilności rynkowej na początku kolejnego okresu handlu przydziałami w 2021 r. Rezerwa miałaby rozwiązać problem nadwyżki uprawnień do emisji

5.   Konkurencyjna, bezpieczna energia po przystępnych cenach oparte m.in. na zróżnicowanie w cenach energii między głównymi partnerami handlowymi, dywersyfikację dostaw i korzystanie z lokalnych źródeł energii, jak również zdolności połączeń wzajemnych między państwami członkowskimi.

6.    Nowy system zarządzania w oparciu o krajowe plany na rzecz konkurencyjnej, bezpiecznej i trwałej energii.

Komunikat określający ramy prawne na 2030 r. będzie przedstawiony w Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim.

Tagi:

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD1A ENVICON 2024 [25.11-10.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ZM WEBINAR6 Fundacja Sendzimira [25.11-18.12.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do
css.php
Copyright © 2024