Zdaniem przewodniczącego Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso, ambitny cel 40 proc. redukcji gazów cieplarnianych jest (…) przełomowym osiągnięciem w naszym dążeniu do gospodarki niskoemisyjnej. A cel dotyczący co najmniej 27 proc. udziału energii ze źródeł odnawialnych stanowi ważny sygnał i oznacza stabilność dla inwestorów, wzrost zielonego zatrudnienia i zwiększenie bezpieczeństwa dostaw energii.
Kluczowe elementy ram polityki na 2030 r. :
1. 40 proc. redukcja emisji poniżej poziomu z 1990 r. – zostanie osiągnięta wyłącznie za pomocą środków wewnętrznych. Roczna redukcja mieszcząca się w „pułapie” dotyczącym emisji w sektorach objętych EU ETS zwiększy się z 1,74 proc. obecnie do 2,2 proc. po 2020 r. Emisje z sektorów nieobjętych EU ETS powinny zostać ograniczone o 30 proc. poniżej poziomu z 2005 r., a działania te będą rozdzielone równomiernie pomiędzy państwa członkowskie.
2. Co najmniej 27 proc. udział energii z odnawialnych źródeł na całym obszarze UE do 2030 r. – przyniesie znaczne korzyści w zakresie sald handlowych dotyczących energii w oparciu o lokalne źródła energii, zatrudnienie i wzrost gospodarczy.
3. Udoskonalona efektywność energetyczna przyczyni się do realizacji wszystkich celów polityki UE w zakresie energii − bez niej przejście do konkurencyjnego, bezpiecznego i trwałego systemu energii nie jest możliwe.
4. Reforma EU ETS: Komisja proponuje ustanowić rezerwę stabilności rynkowej na początku kolejnego okresu handlu przydziałami w 2021 r. Rezerwa miałaby rozwiązać problem nadwyżki uprawnień do emisji
5. Konkurencyjna, bezpieczna energia po przystępnych cenach oparte m.in. na zróżnicowanie w cenach energii między głównymi partnerami handlowymi, dywersyfikację dostaw i korzystanie z lokalnych źródeł energii, jak również zdolności połączeń wzajemnych między państwami członkowskimi.
6. Nowy system zarządzania w oparciu o krajowe plany na rzecz konkurencyjnej, bezpiecznej i trwałej energii.
Komunikat określający ramy prawne na 2030 r. będzie przedstawiony w Radzie Europejskiej i Parlamencie Europejskim.
Komentarze (0)