Reklama

AD1A FITE 2024 [09.07-21.08.24]

Polska jednym z krajów, które nie osiągnęły celów w zakresie recyklingu odpadów. KE wszczyna postępowanie

Polska jednym z krajów, które nie osiągnęły celów w zakresie recyklingu odpadów. KE wszczyna postępowanie
MŁ/PAP
29.07.2024, o godz. 8:59
czas czytania: około 2 minut
0

Komisja Europejska wezwała w czwartek (25 lipca 2024) wszystkie kraje członkowskie do osiągnięcia celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. Polska jest jednym z państw, którym nie udało się osiągnąć 50 proc. celu na 2020 r. w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD 1B DZIAŁKA ecoworki.pl WOOD RECYCLING

Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego wobec wszystkich krajów Unii Europejskiej w związku z nieosiągnięciem przez nie celów w zakresie zbierania i recyklingu odpadów. KE skierowała do całej “27” wezwanie do usunięcia uchybień.

Polska w gronie 18 państw, które nie osiągnęły 50 proc. celu na 2020 r.

Polska, obok m.in. Danii, Hiszpanii, Francji i Czech, znalazła się w grupie 18 państw, które nie osiągnęły 50 proc. celu na 2020 r. w zakresie przygotowania do ponownego użycia i recyklingu odpadów komunalnych, takich jak papier, metal, tworzywa sztuczne i szkło, ustalonego na 2020 r.

Poziomy recyklingu

Dyrektywa UE w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych zawiera szczegółowe wymogi i cele w zakresie recyklingu odpadów i różnych materiałów – zgodnie z nią do końca 2025 r. co najmniej 65 proc. wszystkich odpadów opakowaniowych powinno zostać poddane recyklingowi; do końca 2030 r. – 70 proc. Ustalone cele w zakresie recyklingu dla różnych materiałów obejmują najpóźniej do końca 2030 r.: 75 proc. dla szkła, 85 proc. dla papieru i tektury, 80 proc. dla żelaza, 60 proc. dla aluminium, 55 proc. dla tworzyw sztucznych i 30 proc. dla drewna. Wciąż wiele z tych celów nie zostało jednak osiągniętych.

Także w dyrektywie w sprawie zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego przewidziano wymóg selektywnej zbiórki i właściwego przetwarzania tego typu odpadów oraz określono cele w zakresie ich zbierania, odzysku i recyklingu. Minimalny poziom zbierania, który ma być osiągany corocznie przez państwa członkowskie, wynosi 65 proc. średniej masy sprzętu elektrycznego i elektronicznego pochodzącego z importu i wprowadzonego na rynek danego kraju w ciągu ostatnich trzech lat lub, alternatywnie, 85 proc. sprzętu wyprodukowanego w danym państwie członkowskim. Także w tym wypadku większość państw Unii nie zdołała zebrać wystarczającej ilości e-odpadów oddzielnie, w związku z czym nie osiągnęła unijnego celu w zakresie zbiórki.

Państwa członkowskie mają teraz dwa miesiące na udzielenie odpowiedzi i usunięcie niedociągnięć stwierdzonych przez Komisję.

 

 


Gminy obawiają się wysokich kar za nieosiągnięcie poziomów recyklingu odpadów. Apelują o szybkie wprowadzenie zasady „zanieczyszczający płaci”


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 AKADEMIA BDO [16.07-25.08.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d pszok [25.07-28.08.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024