Kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce zarejestrowani w EV Klub Polska będą do 18 października zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków – poinformowało Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA). W rezultacie np. na trasie nad morze i z powrotem będzie można zaoszczędzić do 60 zł.

Jak czytamy w informacji prasowej PSPA, od 18 czerwca br, “kierowcy samochodów elektrycznych w Polsce, zarejestrowani w EV Klub Polska, w ramach kampanii elektromobilni.pl, zostaną zwolnieni z opłat za przejazd autostradami AmberOne A1 i A4 Katowice-Kraków”.

Cytowany w informacji Łukasz Lewandowski, koordynator EV Klub Polska, organizator akcji „Autostrada do elektromobilności” zwrócił uwagę, że rozwój rynku samochodów elektrycznych wymaga systematycznego wsparcia. Dodał, że równolegle do ustawowych przywilejów i dopłat bezpośrednich czy ulg fiskalnych, “potrzebne są inicjatywy popularyzujące elektromobilność, najlepiej oznaczające konkretne korzyści dla użytkowników”.

– Korzyść odniesiemy wszyscy, bo wszyscy oddychamy tym samym powietrzem. Szacujemy, że akcja przyczyni się do zmniejszenia emisji tysięcy ton CO2 do atmosfery – ocenił Miłosz Kurzawski z zarządu Autopay Mobility.

Oszczędność do 60 zł

Osoby zarejestrowane w EV Klub Polska i użytkujące samochody całkowicie elektryczne będą zwolnione z opłat za przejazdy odcinkami autostrad, które są objęte system wideo-tollingu. Chodzi o odcinek Gdańsk – Toruń autostrady AmberOne A1 (węzeł Rusocin – węzeł Nowa Wieś) oraz odcinek Katowice – Kraków autostrady A4 (węzeł Murckowska – węzeł Balice), liczące w sumie 276 km.

“Trasa nad morze, tam i z powrotem, pozwoli zaoszczędzić 60 zł, a trasa autostradą A4 niemal 50 zł” – czytamy. Projekt ma pilotażowy charakter i początkowo potrwa od 18 czerwca do 18 października br. Dodano, że po tym czasie zostaną wykonane analizy, w tym ekonomiczne i środowiskowe projektu, wyciągnięte wnioski oraz przedstawione rekomendacje w zakresie kontynuowania akcji.

Zwolniony z opłat może zostać każdy, kto ma lub użytkuje samochód w pełni elektryczny, w rozumieniu Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych (BEV, ang. battery electric vehicles). Należy zarejestrować się w EV Klub Polska, a w panelu klubowicza wypełnić formularz zgłoszeniowy. Po pozytywnej weryfikacji klubowicze otrzymają specjalnie wygenerowany link, dzięki któremu zarejestrują się lub zalogują w aplikacji Autopay. Po zalogowaniu w aplikacji trzeba uzupełnić dane pojazdu.

Tańsze ładowanie

– Klubowicze mają do dyspozycji także rabaty (5, 7 i 10 proc.) na ładowanie aut elektrycznych w ramach największej sieci stacji ładowania w Polsce (GreenWay). Stopniowo będą także wprowadzane dodatkowe benefity, m.in. atrakcyjne formy finansowania EV i ubezpieczenia, rabaty na zakup i instalację domowych stacji ładowania, a w przyszłości także zniżki na usługi hotelarskie i gastronomiczne, dostęp do dedykowanych ofert w ramach internetowego katalogu produktów oraz pełne wsparcie prawne i techniczne – dodaje Łukasz Lewandowski.

EV Klub Polska jest jednym z współzałożycieli Global EV Drivers Alliance, organizacji zrzeszającej kluby użytkowników EV z całego świata, m.in. z USA, Norwegii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii i Szkocji – napisano.

Jak przekazano, transport generuje około 25–30 proc. rocznego udziału całkowitej emisji CO2 w UE. Projekty związane z elektromobilnością dążą do znaczącego ograniczenia śladu węglowego tego sektora.

Czytaj więcej

Skomentuj