1 / 6

W Kielcach trwają targi Plastpol 2019. To jedna z największych tego typu imprez w Europie Środkowo-Wschodniej. Targom towarzyszą branżowe konferencje. W środę odbyło się Klastrowe Forum Biznesowe pod patronatem Portalu Komunalnego oraz miesięcznika „Energia i Recykling”.

– Dziś szeroko pojęty recykling jest w centrum uwagi opinii publicznej. Branża zmaga się jednak z poważnymi problemami wizerunkowymi, jakie przechodzą tworzywa sztuczne, co wynika m.in. z “marine litter”, czyli przedostawania się odpadów z tworzyw do wód morskich i oceanicznych. Odpowiedzią na ten problem może być przyjęta kilka dni temu unijna dyrektywa zwana Single Use Plastic, której celem jest zapobieganie powstawaniu oraz ograniczanie odpadów morskich z tworzyw sztucznych. Właśnie ta dyrektywa wprowadza zakaz używania na terenie UE takich produktów, jak plastikowe sztućce, pojemniki na żywność na wynos czy kubki na napoje – mówił dr Kazimierz Borkowski, dyrektor Stowarzyszenia Producentów Tworzyw Sztucznych PlasticsEurope Polska.

Uzdrowić niewydolny system

Szymon Dziak-Czekan ze Stowarzyszenia „Polski Recykling” mówił o granicach recyklingu w gospodarce o obiegu zamkniętym. Granice te wyznacza słabość polskiego systemu, który jest przestarzały i źle dopasowany do obecnych warunków rynkowych. Receptą powinno być zwiększenie roli podmiotów wprowadzających tworzywa sztuczne na rynek w finansowaniu systemu, zdecydowane poprawienie selektywnej zbiórki oraz sprawiedliwa dystrybucja pieniędzy trafiających na rynek recyklingowy.

Jolanta Okońska-Kubica z Klastra Gospodarki Odpadowej i Recyklingu mówiła o umiędzynarodowieniu współpracy poprzez wprowadzanie do klastrów partnerów zagranicznych. Innym sposobem rozwijania klastrów jest wprowadzanie na rynki zagraniczne nowych ekoproduktów, udział w międzynarodowych targach, konferencjach, wydarzeniach i misjach biznesowych. W podobnym tonie wypowiadała się Anna Istenes z węgierskiego klastra Kexport, Vojtěch Brož z czeskiego klastra Wasten, Libor Baraňák z czeskiej firmy Enress i Tomáš Ocelka z E&H Services (Czechy).

O innowacjach, technologiach, wiedzy i doświadczeniu w recyklingu i utylizacji baterii litowo-jonowych mówił Zbigniew Miazga z firmy Polblume. Grzegorz Kowalczyk z Protechniki przybliżył kluczową kwestię w gospodarce odpadami, jaką jest zmniejszenie ilości i masy odpadów stałych.

O nowych wyzwaniach dla branży gospodarki recyklingu opowiadał Witold Chemperek z Polskiej Korporacji Recyklingu. Mówił on też o nowych wyzwaniach stojących przed polskimi recyklerami, które związane będą z tzw. rozszerzoną odpowiedzialnością producenta za produkt i jego opakowanie, które wprowadza na rynek.

Bartosz Kubicki z Elektrorecyklingu zaprezentował innowacyjną linię demontażu lodówek, która przetwarza do 100 lodówek na godzinę. W zamian firma odzyskuje takie materiały, jak aluminium, miedź czy piankę poliuretanową. Z tej ostatniej firma produkuje płyty, które wykorzystać można np. do izolacji budowlanych czy w branży AGD. To europejska nowość na rynku.

Tworzywa pod presją

Dzień wcześniej, we wtorek, odbyła się debata panelowa „Tworzywa sztuczne pod presją”. Wśród zaproszonych gości znaleźli się prof. dr hab. inż. Artur Bartkowiak (ZUT w Szczecinie), dr inż. Kazimierz Borkowski (PlasticsEurope Polska), Andrzej Kubik (Replas Recycling Plastics), Mariusz Musiał (ALPLA Poland) oraz Jaap Rabou (Basell Orlen Polyolefins). Mówili oni m.in. o problemach, z jakimi musi mierzyć się branża w dobie wzrastającej świadomości dotyczącej tworzyw sztucznych i zagrożeń z nimi związanych. Rozmawiano o nowej europejskiej polityce dotyczącej tworzyw sztucznych. Specjaliści zwrócili uwagę na system legislacyjny zastanawiając się, czy stanowi on o faktycznych problemach, czy też mówi o tym, o czym ludzie chcą usłyszeć. Dziś wiemy, że gospodarka obiegu zamkniętego będzie wywoływać kolejne innowacje, w które firmy chętnie będą inwestować.

Największym problemem obecnie jest ograniczony dostęp do surowca. Brakuje dzisiaj butelek PET, poziom zbiórki opakowań PET z rynku jest zbyt niski i jest to bardzo duży problem. Co ważne – do 2025 roku mamy zwiększyć poziom zbiórki opakowań PET z rynku do 77%, co jak się okazuje jest dużym wyzwaniem. Obecnie w Polsce szacuje się, że jest to ok. 50% – choć nie ma na to precyzyjnych danych.

Tworzywa sztuczne to materiały stworzone prawie 100 lat temu z myślą o tym, aby były niezniszczalne i takie właśnie są. Ta cecha jest jednak obecnie ich przekleństwem, dlatego niezmiernie ważna jest świadomość tego czym się otaczamy i edukacja od najmłodszych lat. Plastiki są jednak zbyt cenne, aby je wyrzucać – tak można podsumować dyskusję.

Czytaj więcej

Skomentuj