Beneficjenci nowej infrastruktury
– Planujemy rozpoczęcie robót budowlanych w I kwartale w 2028 roku (…) dla odcinka Sieradz-Poznań. Osobno jeszcze w tym roku planujemy złożenie wniosku o decyzję środowiskową dla przebiegu Kolei Dużych Prędkości w rejonie Kalisza – wyjaśnił Lasek. Dodał, że planowana data złożenia tego wniosku to IV kwartał 2025 r., a rozpoczęcia robót budowlanych – I kwartał 2028 r.
Jego zdaniem Kalisz jest miastem, które najwięcej zyska, jeśli chodzi o położenie na trasie KDP. – Nasze analizy wskazują, że liczba pasażerów w Kaliszu wzrośnie do 2050 r. o 420 proc., liczba pasażerów w Sieradzu o 154 proc., a np. w Grudziądzu o 219 proc. – przekazał pełnomocnik rządu ds. CPK. Powtórzył, że program inwestycyjny CPK nie zakłada wykluczenia mniejszych miejscowości, a wręcz przeciwnie. Wszystkie te miejscowości będą beneficjentami nowej infrastruktury – dodał.
Ponad 300 km/h pociągiem
Wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że CPK nie różni się od setek dużych, wielomiliardowych projektów, realizowanych w innych krajach w Europie i na świecie.
– Chcemy, żeby projekt CPK wpisywał się w spójną sieć kolejową. Naśladujemy tych, którzy zrealizowali tego typu plany, albo cały czas je realizują, doskonalą i tworzą najlepsze koleje w Europie” – tłumaczył. Jego zdaniem “niedoścignionym wzorem są Szwajcarzy”, a “bardzo dobrym” – Austriacy.
Założono, że pociągi kursujące linią “Y” – zgodnie z parametrami Kolei Dużych Prędkości – będą mogły jeździć z prędkością 300-320 km/h.
Piotr Rachwalski z zarządu CPK, odpowiedzialny za komponent kolejowy w spółce przekazał, że zwiększenie prędkości pociągów do 300-320 km/h przełożyłoby się na wzrost dobowej liczby pasażerów o ponad 10 proc., czyli o ok. 3 tys. osób. To mniej więcej połowa liczby pasażerów, podróżujących obecnie pociągami między Poznaniem a Warszawą.
34 miliony pasażerów rocznie
Jak powiedział prezes CPK Filip Czernicki, urealniony harmonogram dotyczący CPK zakłada oddanie do końca 2032 r. odcinka KDP między Łodzią i Warszawą. Do 2035 r. zostaną oddane również fragmenty trasy KDP z Łodzi do Poznania i Wrocławia. Jak stwierdził, jest to harmonogram ambitny, ale możliwy do wykonania w terminie do końca 2032 roku.
Przypomniał, że na inwestycje kolejowe w ramach CPK przewidziano 76,8 mld zł, podczas gdy na sfinansowanie całego programu CPK – 131,7 mld. – Finansowanie, które już otrzymaliśmy, to jest (…) 560 mln na poszczególne odcinki, jeśli chodzi o prace przedprojektowe i projektowe. To są wszystko środki unijne, one też wspierają ten projekt – dodał Czernicki.
W ramach Programu CPK ma powstać m.in. centralne lotnisko, zlokalizowane pomiędzy Warszawą i Łodzią, oraz system Kolei Dużych Prędkości. Nowy port lotniczy ma być przystosowany początkowo do obsługi 34 mln pasażerów rocznie i zaprojektowany w taki sposób, by w perspektywie długoterminowej mógł być elastycznie rozbudowywany, zgodnie z potrzebami i prognozami rozwoju rynku. Szacowany koszt inwestycji do 2032 r. wynosi 131,7 mld zł.
Komentarze (0)