Reklama

AD1A EGOE [27.03-27.04.24]

Kolejna gmina zdobyła niemal 10 mln zł na zbiorniki retencyjne, deszczowe ogrody i tysiące drzew

Kolejna gmina zdobyła niemal 10 mln zł na zbiorniki retencyjne, deszczowe ogrody i tysiące drzew
28.07.2021, o godz. 14:05
czas czytania: około 3 minut
0

Czechowice-Dziedzice znalazły się w elitarnym gronie 19 miast, którym udało się pozyskać środki z tzw. „funduszy norweskich” na realizację projektów łagodzących skutki zmian klimatycznych oraz adaptację do nich. Dzięki sięgającemu blisko 10 mln zł dofinansowaniu, w ciągu najbliższych czterech lat na terenie gminy zrealizowane zostaną proekologiczne i przeciwpowodziowe inwestycje, które ugruntują wizerunek Czechowic-Dziedzic jako miasta zielonego, przyjaznego mieszkańcom i środowisku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B regionalne Bolesławiec [09.04-23.04.24]

Wniosek o pozyskanie środków z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 – Program „Środowisko, Energia i Zmiany Klimatu”, w ramach którego miasta mogą się ubiegać o dofinansowanie do projektów łagodzących skutki zmian klimatycznych oraz adaptację do nich, został złożony 17 sierpnia ub. r.

Z zapałem przeciw zmianom klimatu

Skrupulatna, drobiazgowa weryfikacja wniosków, w tym złożonego przez Czechowice-Dziedzice na realizację projektu pn. „Z zapałem przeciw zmianom klimatu – zielono-niebieska infrastruktura w Gminie Czechowice-Dziedzice”, trwała przez blisko rok. Sukces aplikacyjny jest tym większy, że wniosków było 91, a ich łączna wartości ponad pięciokrotnie przewyższała kwotę zabezpieczonych w konkursie środków. Czechowice-Dziedzice znalazły się wśród 19 zakwalifikowanych z grona tzw. zielono-niebieskich inwestycji, zajmując przy tym drugie miejsce na liście pod względem wysokości przyznanego dofinansowania!

Realizacja projektu przewidziana została na lata 2021–2024. Jego całkowita wartość to 13 377 083,93 zł. Przy dofinansowaniu w wysokości 9 855 625,86 zł, gminie pozostanie sfinansowanie wkładu własnego w wysokości 3 521 458,07 zł. W ramach projektu zaplanowano cały szereg powiązanych ze sobą działań, dotyczących szeroko rozumianego rozwoju terenów zielonych oraz lepszego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi na terenie gminy.

Zbiorniki retencyjne, ogrody deszczowe, zielone przystanki…

Dzięki skutecznej aplikacji o „fundusze norweskie” powstaną zbiorniki retencyjne, deszczowe ogrody, zielone wysypy drzew, zielone wiaty przystankowe i ścieżka rowerowa.

Jeśli chodzi o szczegóły, to projekt obejmuje aż osiem różnych zadań. W ramach jego realizacji zaplanowano budowę urządzeń oraz zbiorników retencyjnych w trzech rejonach gminy Czechowice-Dziedzice: ulica Wodna, ulica Wenecka/Piasta, ul. Zamkowa/Kopernika.

To kontynuacja działań związanych z retencjonowaniem wody, które już w gminie zostały podjęte. Woda opadowa będzie zatrzymywana nie tylko w zbiornikach, ale w samym gruncie. Stąd kolejne – nowatorskie w skali kraju, a wykorzystywane w Norwegii rozwiązanie – tworzenia ogrodów deszczowych. W ramach projektu w różnych rejonach miasta powstanie sześć takich ogrodów, które dzięki specjalnie przygotowanemu i wyprofilowanemu gruntowi oraz roślinności, działają jak „gąbki”, absorbując i powoli uwalniając wodę.

Ponad 2 tys. nowych drzew

Ważnym elementem ekologicznego, zielono-niebieskiego projektu będzie utworzenie tzw. zielonych wysp, czyli zupełnie nowych, zadrzewionych terenów. Do obsadzenia drzewami (rodzimych gatunków i okazałych rozmiarów) wytypowanych zostało sześć gminnych działek, o łącznej powierzchni około 3,8 ha (przyległych do DK 1 oraz ulic: Cienista, Cmentarna, Wierzbowa, Wodna, Zajęcza i Starowiejska), na których posadzonych zostanie ponad 2 tys. nowych drzew.

Zielone wyspy powstaną na terenach wyłączonych z jakiejkolwiek działalności, więc posadzone na nich drzewa dożyją tam sędziwego wieku. W ramach projektu powstaną również zielone wiaty autobusowe, w których ściany wkomponowana zostanie naturalna roślinność. Powstanie również ścieżka pieszo-rowerowa pomiędzy ulicami Falistą i Bestwińską. Uzupełnienie całości będzie stanowiła szeroka kampania edukacyjno-informacyjna, w tym działania aktywizujące lokalną społeczność.

Spodziewane efekty

Wszystkie wyżej wymienione działania mają docelowo zwiększyć zdolności do przechwytywania i zagospodarowania wód opadowych w miejscu ich powstania lub okolicy, zmniejszyć efekt miejskiej wyspy ciepła oraz poprawić ilość i jakość terenów zielonych a także podnieść świadomość nt. zmian klimatu.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 Kontrole odpadów samorządy (03.04-22.04.24)

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024