Reklama

AD1A Targi Norymberga S.C. [20.05-28.06.24]

Kolejne cyberataki na infrastrukturę krytyczną. Gawkowski: chcemy przeznaczyć ponad 3 mld zł na cybertarczę

Kolejne cyberataki na infrastrukturę krytyczną. Gawkowski: chcemy przeznaczyć ponad 3 mld zł na cybertarczę
03.06.2024, o godz. 13:06
czas czytania: około 3 minut
0

- Zatrzymaliśmy kilka incydentów, które miały charakter ataku skoordynowanego na infrastrukturę krytyczną - poinformował w poniedziałek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Według Gawkowskiego Polska jest "już nie na zimnej" wojnie cybernetycznej z Rosją. Zapowiedział też, że Polska chce przeznaczyć na cybertarczę, która ma być gwarancją bezpieczeństwa Polski i Polaków ponad 3 mld zł.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

Wicepremier podkreślił, że Polska ma do czynienia z masowymi cyberatakami.

Cybernetyczna wojna z Rosją

“Dzisiaj w nocy i w niedzielę zostało zatrzymanych na terenie Polski kilka incydentów, które miały charakter ataku skoordynowanego na infrastrukturę krytyczną” – podkreślił. Według ministra cyfryzacji takie ataki mające charakter krytycznych incydentów odbywają się codziennie, również “na pozostałych polach” jest ich bardzo dużo.”Polska dzisiaj jest już nie na zimnej, ale w niektórych elementach na ciepłej wojnie cybernetycznej z Rosją. To widać doskonale po tym, jak i ABW, i NASK pracują” – powiedział. Zaznaczył, że na komitecie bezpieczeństwa ustalone zostały kolejne kroki działania służb w tym obszarze, ale mają klauzulę zastrzeżone.

Rozwiązaniem cybertarcza

Chcemy na cybertarczę, która będzie gwarancją bezpieczeństwa Polski i Polaków, przeznaczyć ponad 3 mld zł. Ma to być cybertarcza, która będzie dokonywała regularnych przeglądów bezpieczeństwa – przekazał w poniedziałek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

Dodał, że planowane są również inwestycje w różnego rodzaju programy, które “mają wesprzeć te instytucje, które dzisiaj, też z perspektywy liczby zatrudnianych ludzi, powinny wiedzieć, że człowiek to czasami mocne, ale też najsłabsze ogniwo tego łańcucha cybernetycznego”.

Gawkowski ocenił, że wszystkie te elementy mają posłużyć w przyszłości jako mocna cybertarcza, która pokaże, że Polska jest liderem cyfrowych przemian w Europie, a jednoczenie liderem cyfrowego bezpieczeństwa. 

Krajowy System Cyberbezpieczeństwa – kiedy ustawa?

“Krajowy System Cyberbezpieczeństwa to nowa umowa społeczna w zakresie cybernetycznej odpowiedzialności” – powiedział Krzysztof Gawkowski. Minister poinformował również, że środki na zapowiadaną cybertarczę będą pochodzić m.in. z KPO.

Gawkowski zapowiedział, że ustawa ws. Krajowego Systemu Bezpieczeństwa zostanie uchwalona jeszcze w tym roku. “Krajowy System Cyberbezpieczeństwa w obecnej wersji przygotowaliśmy w cztery miesiące. Nasi poprzednicy realizowali 17 wersji tego projektu i realizowali te wersje wszystkie przez 4,5 roku – więc perspektywa przyspieszenia jest bardzo mocna” – mówił.

Najwięcej inwestycji potrzeba w samorządach

Wicepremier nawiązał również do zapowiadanej wcześniej cybertarczy, wskazując, że jej celem jest zapewnienie bezpieczeństwa teleinformatycznego w różnego rodzaju instytucjach. “Dzisiaj możemy powiedzieć, że najbardziej miękkie podbrzusze dotyczące systemu cyberbezpieczeństwa to samorząd. To tam trzeba najwięcej inwestycji, to tam trzeba najwięcej koordynacji” – powiedział Gawkowski i dodał “Pieniądze, które chcemy na to przeznaczyć, to jest pespektywa najbliższych 2-3 lat. Mówimy o środkach finansowych, które już są planowane i które będą dodatkowo do tej cybertarczy zrealizowane”


Infrastruktura krytyczna w polskich miastach nadal ma słabe punkty


 

 

Przed wyborami

Gawkowski przypomniał, że państwo przed wybroni gwarantuje odpowiedzialność cyfrową. Można skorzystać m.in. ze strony https://www.bezpiecznewybory.pl/, gdzie można zgłosić wszelkie incydenty pojawiające się w dniu wyborów, ale i przed nimi.

Zachęcił również do korzystania z aplikacji mObywatel, dzięki której można m.in. sprawdzić swoje dane w rejestrze wyborców oraz adres lokalu wyborczego. 

O przygotowaniu służb zapewnił również Tomasz Siemoniak, minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych.

 


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

AD2 NIEBEZPIECZNE [31.05-17.07.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024