Kolejne gminy rezygnują opłat za odpady wytworzone przez uchodźców wojennych

Kolejne gminy rezygnują opłat za odpady wytworzone przez uchodźców wojennych
Bartłomiej Leśniewski
17.03.2022, o godz. 8:49
czas czytania: około 2 minut
0

Przyjęcie pod swój dach uchodźców z Ukrainy wiąże się z obawami właścicieli lokali o wzrost rachunków, między innymi za odbiór wytwarzanych przez nich odpadów. Samorządy podejmują wyzwanie. Część z nich już ogłosiła, że opłat pobierać nie będzie.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Maciej Kiełbus z Kancelarii Prawnej dr Krystian Ziemski & Partners zauważa, że specustawa dotycząca uchodźców nie przewiduje żadnych rozwiązań umożliwiających całkowite z zwolnienie ich z ponoszonych opłat. W rękach samorządów pozostają natomiast środki przewidziane prawem już wcześniej. A te choć nie zakładają możliwości zupełnego zwolnienia z opłaty, umożliwiają jej umorzenie.

Otwock umarza

– Wielu naszych mieszkańców otworzyło nie tylko swoje serca, lecz także domy, przyjmując pod swój dach uchodźców z objętej wojną Ukrainy. Chcemy ich wesprzeć w tej bezinteresownej pomocy, dlatego podjąłem decyzję o możliwości umorzenia takim mieszkańcom opłat za odpady komunalne – oświadczył  Jarosław Margielski, prezydent Otwocka.

Jak opisuje portal „Linia Otwocka” na pomoc od miasta mogą liczyć zarówno właściciele domów jednorodzinnych, jak i lokali mieszkalnych w budynkach wielorodzinnych na terenie Otwocka. Możliwość umorzenia opłat będzie dotyczyło okresu, w którym gościliśmy osoby pochodzenia ukraińskiego.


Zwolnienie z opłat za wodę i ścieki. MPGK w Chełmie wprowadza bon komunalny dla przyjmujących uchodźców


 

Kraków odracza

Na inny sposób wpadły władze Krakowa. Zadeklarowały, że w rozliczeniach z mieszkańcami posługiwać się będą wyłącznie deklaracjami sprzed dnia wybuchu wojny.– Nie przewidujemy w najbliższym czasie wymagania od mieszkańców korekt w deklaracjach śmieciowych – oświadczył Antoni Fryczek, sekretarz miasta.

W deklaracjach podawana jest liczba osób zajmujących dane mieszkanie czym dom. Deklaracje były składane wiele miesięcy temu i nie ma w nich uchodźców, których krakowianie przyjmowali pod swój dach po 24 lutego. Jak wyjaśnia portal krknews.pl w praktyce brak domagania się zmian w deklaracjach oznacza, że uchodźcy nie będą płacić za śmieci, bo wysokość rachunku za wywóz odpadów jest uzależniona od liczby osób w danym mieszkaniu (opłata jest za każdą osobę).

Gniezno zapłaci

Miasto Gniezno zapłaci za odbiór śmieci każdego przyjętego przez mieszkańców uchodźcy wojennego z Ukrainy. Jak donosi RMF FM dodatkowo każdy z mieszkańców, który przyjął pod swój dach uchodźcę, może liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości.

To realne i wymierne wsparcie, które chcemy zaproponować mieszkańcom pierwszej stolicy Polski. Tym, którzy okazali wielkie serce i odwagę. Tym, którzy otworzyli swoje domy i pomagają uchodźcom. Miasto zapłaci za śmieci uchodźców a za mieszkańców, właścicieli nieruchomości podatek. Jestem przekonany, że to konkretna, bardzo przydatna pomoc – podkreśla w rozmowie z dziennikarzem RMF FM prezydent Gniezna Tomasz Budasz.

Linia Otwocka, krknews.pl, RMF FM

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024