Kolejne miasta walczą z suszą. Jak to robią?

Kolejne miasta walczą z suszą. Jak to robią?
19.05.2020, o godz. 12:55
czas czytania: około 3 minut
1

Zmieniają plany koszenia, zakładają łąki kwietne, łapią deszczówkę - kolejne miasta systemowo rozwiązują problemy związane z ociepleniem klimatu i suszą, która wg zapowiedzi będzie bardzo dotkliwa w tym roku.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

O działaniach lokalnych w związku z suszą pisaliśmy już wielokrotnie, podając konkretne rozwiązania z polskich miast. Do grona, które zmieniają plany koszenia, zakładają łąki kwietne czy łapią deszczówkę dołączają Ruda Śląska, Ostrów Wielkopolski i Olsztyn.

Ruda Śląska – ograniczają koszenie i zakładają łąki

– Musimy przystosowywać się do zmian, jakie zachodzą w naszym środowisku. Problemy z naturalnymi zasobami wodnymi są jednym z największych wyzwań w zakresie ochrony klimatu – powiedziała prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic.

– Pierwszą z decyzji władz miasta jest ograniczenie koszenia miejskich terenów zielonych. – Wzorem innych miast ograniczamy koszenie. Skupiać się teraz będziemy głównie na pasach drogowych, po to aby w rejonach skrzyżowań zachowana była dobra widoczność, co jest niezmiernie ważne w kontekście bezpieczeństwa. Koszenie w parkach, na skwerach obejmować będzie jedynie najbliższe otoczenie alejek i ścieżek. Kosić będziemy teraz ich bezpośrednie sąsiedztwo, czyli pas o szerokości 1,5 – 2 m, a także otoczenie małej architektury. Pozostałe koszenia terenów zielonych realizowane będą interwencyjnie w razie potrzeby – zapowiada wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Szacujemy, że tereny gdzie ograniczymy koszenie, albo przeniesiemy je na późniejszy czas obejmą ok. 44 ha – dodaje.

Kolejne działanie rudzkich samorządowców mające na celu przeciwdziałanie skutkom suszy to zakładanie łąk kwietnych. Takie pilotażowe przestrzenie utworzone zostaną w trzech lokalizacjach.

– Pozostałe wdrażane działania w zakresie utrzymania i pielęgnacji miejskiej zieleni sprowadzają się do zmniejszania parowania wilgoci z gleby. Realizowane są one już od jesieni 2019 r. i polegają głównie na ograniczaniu wygrabiania zieleńców i skwerów. Dodatkowo częściej wykorzystywana jest kora, jako naturalny regulator wilgoci – Zastosowaliśmy ją niedawno na rondzie turbinowym przy ul. 1 Maja w Rudzie, gdzie także nasadzone zostały kolejne rośliny wieloletnie – wskazuje wiceprezydent Mejer. – Dodatkowo w kilku miejscach w specjalnych zbiornikach rozpoczęliśmy gromadzenie deszczówki, która wykorzystywana jest do podlewania kwiatów – dodaje.

Ostrów Wielkopolski – dopłaty do łapania deszczówki

Ostrów Wielkopolski uruchomi pilotażowy program dopłat dla mieszkańców, którzy zbierać i wykorzystywać będą wodę opadową. Na ten cel w ostrowskim budżecie zarezerwowanych zostało 70 tysięcy złotych. Każdy „złapany” litr wody to mniejsze ryzyko podtopień, ale także suszy. To przede wszystkim zmniejszenie wykorzystania wody pitnej. W okresie suszy niektóre gminy wprowadzają nawet ograniczenia w jej użyciu, np. do podlewania. Dzięki zmagazynowanej deszczówce można łatwo zadbać o swój ogród.

– Przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom klimatycznym powinno stawać się codziennością. To także rola samorządów, by wyznaczać w tej dziedzinie nowe trendy – namawiać i wspierać mieszkańców, by w swoich gospodarstwach domowych oszczędzali wodę i racjonalnie nią gospodarowali – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa.

– W przypadku bardzo dużego zainteresowania projektem dofinansowania rozwiązań do zbierania i wykorzystania wód opadowych, chcemy kwotę przeznaczoną na dofinansowania zwiększyć. Jeszcze w maju pod obrady Rady Miejskiej trafi kompletny projekt, w którym określone zostaną zasady i warunki uzyskania bezzwrotnej dotacji. W czerwcu startujemy z pilotażowym programem dotacyjnym – wymienia Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa. Miejski projekt nie będzie skierowany wyłącznie do osób fizycznych. Skorzystać z niego będą mogły również wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne i przedsiębiorcy.

Olsztyn – łąki kwietne, zbiorniki retencyjne, ograniczenie koszenia

W Olsztynie również postawiono na rzadsze koszenie trawników, łąki kwietne i powstawanie zbiorników retencyjnych.

– Koszenie będzie rzadsze, będzie obejmowało mniejszy obszar, a będą też takie miejsca, w których w ogóle z niego zrezygnujemy. W tej chwili jesteśmy na etapie typowania takich obszarów – zapowiada Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. W stolicy Warmii i Mazur powstały również łąki kwietne. Kolejnym sposobem na zatrzymanie wody z opadów i roztopów są ogrody deszczowe. Pierwszy powstał w 2018 r. W „Zaułku Optymistów”, a rok później w „Naszym Podwórku”. Także w 2018 r. Rozpoczęto prace nad budową zbiorników retencyjnych. Obiekty pozwolą zapobiegać zalaniom i podtopieniom okolicznych terenów, a jednocześnie skorzystać z przechowywanej wody m.in. na potrzeby przeciwpożarowe, czy podlewania miejskiej zieleni.


Webinarium "Utrzymanie zieleni miejskiej w czasie suszy":

  • ponad 3 godziny wiedzy;
  • możliwość zadania pytań w czasie rzeczywistym;
  • szkolenie dostosowane do aktualnych potrzeb (praca w trybie home office);
  • brak kosztów przejazdu;
  • wygoda i bezpieczeństwo;

ZAPISZ SIĘ

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (1)


552

Komentarz #61483 dodany 2020-05-19 16:57:50

PO ziemie stulecia nadejdzie susza stulecia hahahahhaha. Kasę trzeba ,,trzepać" na czym można prawda?

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024