Reklama

ad1a KUBOTA [17.05-16.06.24]

Kolejne nielegalne składowisko i dwóch zatrzymanych. Grozi im do 10 lat więzienia

Kolejne nielegalne składowisko i dwóch zatrzymanych. Grozi im do 10 lat więzienia
24.04.2024, o godz. 9:10
czas czytania: około 2 minut
0

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zrealizowali kolejny wątek śledztwa nad "mafią śmieciową". Zatrzymano dwóch mężczyzn osoby. Wg szacunków od początku roku mogli oni zarobić na działalności przestępczej co najmniej 800 tys. zł. Teraz grozi im nawet 10 lat więzienia.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1B KUBOTA [17.05-16.06.24]

W efekcie współpracy Policji  i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu rozpracowano nielegalnie działające składowisko odpadów w Krapkowicach. Działania były realizowane także z udziałem ekspertów Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Policjanci zatrzymali do sprawy 54 oraz 45-letniego mieszkańca Śląska. Kryminalni udowodnili im, że tylko od początku roku mogli na przestępczej działalności zarobić nie mniej niż 800 tys. złotych. Grozi im teraz nawet do 10 lat więzienia.

Kolejny trop w sprawie “mafii śmieciowej”

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu, wraz z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu, pod koniec 2023 roku wpadli na trop kolejnego wątku tak zwanej mafii śmieciowej. Zebrany materiał dowodowy obciążał jedną z firm działających na Opolszczyźnie. Kryminalni ustalili, że prowadzone mogą być fikcyjne transporty odpadów. W ślad za tym, nabrali podejrzeń odnośnie nieprawidłowości co do ilości oraz sposobu składowania odpadów. Trop prowadził do Krapkowic, na teren legalnie zarejestrowanego wysypiska.

We współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska 

Aby zebrać materiał dowodowy, policjanci przeszukali siedziby licznych firm związanych z transportem i utylizacją odpadami na terenie Warszawy, Katowic, Oławy i Krapkowic. Następnie wspólnie z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Opolu a także mundurowymi z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach weszli na teren wysypiska. Podejrzenia policjantów w pełni potwierdziły się.

Usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów

W tej sprawie policjanci zatrzymali 2 osoby. To 54 oraz 45-letni mieszkańcy województwa śląskiego. Usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów dotyczących poświadczenie nieprawdy w dokumentacji oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom. Policjanci udowodnili im, że w wyniku przestępczej działalności zarobili nie mniej niż 800 tys. złotych. Do tej sprawy funkcjonariusze zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie o wartości ponad 200 tys. złotych. To oprócz gotówki między innymi osobowe porsche oraz luksusowy zegarek.

Dalsze zatrzymania? Niewykluczone

Zatrzymanym grozi teraz nawet do 10 lat więzienia. Dodatkowo 54-latek okazał się poszukiwany. Ma do odsiadki niemal 2 lata więzienia, również za przestępstwa związane ze składowaniem śmieci. To zaledwie jeden z elementów śledztwa prowadzonego przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu. Sprawa ma charakter rozwojowy, a kryminalni nie wykluczają dalszych zatrzymań.

 


Jak przygotować się do kontroli WIOŚ i innych instytucji?

Dowiedz się podczas szkolenia 10 czerwca 2024

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole
[GOSPODARKA ODPADAMI]
kontrole.abrys.pl


 

 

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Reklama

ad3b odpady TI-MA [13.05 – 26.05.24]

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad1d MBP [12.04-27.05.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

baner poziomy MAGAZYNOWANIE ODPADÓW webinarium 27 maja [06.05-27.05.24]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Odpady
css.php
Copyright © 2024