1 / 4

Tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Katowicach powiększył się o cztery nowe pojazdy zasilane gazem ziemnym (CNG). Jedna mała śmieciarka i trzy większe, na które w sumie można załadować blisko 36 ton odpadów.

To kolejne po elektrycznej zamiatarce nowości we flocie katowickiego MPGK, spełniające wymogi ustawy o elektromobilności. Do końca 2025 roku takich pojazdów w taborze MPGK ma być 30 procent.

– Śmieciarki na gaz ziemny to kolejny zakup w ramach wymiany taboru na bardziej ekologiczny. Zgodnie z zapisami ustawy o elektromobilności do końca 2022 roku co najmniej 10 procent naszej floty muszą stanowić pojazdy elektryczne lub napędzane gazem ziemnym. Do roku 2025 ma to być aż 30 procent. Od października ubiegłego roku w naszych zasobach jest już elektryczna zamiatarka pracująca na ulicach w centrum Katowic. Doskonale sprawdza się także w czasie pandemii, napełniana odpowiednim środkiem do dezynfekcji – mówi Robert Potucha, wiceprezes katowickiego MPGK.

Cztery nowe pojazdy kosztowały łącznie 3,1 mln zł brutto. Będą pracowały m.in. na terenie kilku największych osiedli w mieście. Mała śmieciarka marki Iveco ma ładowność 2,5 tony i ze względu na swoje stosunkowo niewielkie wymiary odbiera odpady z miejsc trudnodostępnych, jak np. wąskie uliczki, bramy, przejazdy, czy podziemne parkingi. Pozostałe trzy pojazdy to śmieciarki marki Scania, każda o ładowności blisko 11 ton. Dwie z nich odbierają odpady segregowane z dwóch stałych rejonów zlokalizowanych w centrum miasta oraz z osiedli Paderewskiego, Radockiego i Tysiąclecia. Trzecia odbiera odpady komunalne zmieszane z jednego stałego rejonu centrum Katowic. Nowe śmieciarki to potencjalna oszczędność na zakupie paliwa. Aktualnie koszt zakupu jednego litra paliwa CNG wynosi ok. 2,6 zł netto.

Nowe śmieciarki nie są dużo bardziej skomplikowane w obsłudze od dotychczasowych. Dzięki temu pracownicy MPGK nie muszą przechodzić dodatkowych kursów oprócz standardowego szkolenia z obsługi pojazdu przeprowadzanego przez dostawcę.

– Nowe śmieciarki napędzane gazem ziemnym to z jednej strony konieczność dostosowania się do nowych przepisów, a z drugiej to rutynowa wymiana starych i zużytych. Nasz tabor to łącznie 160 pojazdów i co roku musimy wymienić kilka wysłużonych na nowe. Mając na uwadze zapisy ustawy, wybieramy te, które spełniają jej wymogi. We wrześniu trafią do nas kolejne trzy gazowe pojazdy, a jeszcze w tym roku planujemy zakup sześciu następnych. Trafią one do działów transportu odpadów i oczyszczania Miasta – uzupełnia Robert Potucha.

Aktualnie trwa procedura przetargowa, która ma wyłonić dostawcę sześciu kolejnych śmieciarek. Dostawa tych samochodów planowana jest na marzec przyszłego roku.

Czytaj więcej

1 Komentarz

  1. Może warto, żeby poważny branżowy portal weryfikował wypowiedzi swoich rozmówców, bo mam wrażenie, że czytelnicy zostali wprowadzeni w błąd o cały rok co do terminów wejścia w życie wymagań odnośnie ilości pojazdów elektrycznych lub gazowych. O ile MPGK nie schyliło się po zamówienia podprogowe (z taborem 160 pojazdów to raczej wątpliwe), to już od 1 stycznia 2022, a nie od końca 2022 roku musi mieć 10% pojazdów elektrycznych i/lub gazowych.

    Wymóg 10% floty elektrycznej lub zasilanej gazem ziemnym obowiązuje od 1 stycznia 2020. Natomiast umowy na odbiór odpadów zawarte przed 1 stycznia 2020 wygasają, zgodnie z art 76.2 ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych z dniem 31 grudnia 2021, jeżeli nie zapewniają wykorzystania pojazdów elektrycznych lub zasilanych gazem na poziomie 10%.

    Polecam uważną lekturę ustawy, w szczególności art 35.2 p.2, art 68.3 i art 76.2

Skomentuj