Zakończono prace związane z montażem kolektorów słonecznych w budynkach Domu Pomocy Społecznej w Makowie Podhalańskim, Domu Pomocy Społecznej w Łętowni, Zespołu Szkół im. W. Witosa i Krytej Pływalni w Suchej Beskidzkiej.

Łącznie w 7 obiektach woda użytkowa ogrzewana będzie energią słoneczną a na Krytej Pływalni  także woda basenowa. Dzięki zastosowaniu systemu przekazu ciepła pomiędzy budynkami Zespołu Szkół i Krytej Pływalni ciepło nie wykorzystane w Zespole szkół w szczególności w okresie wakacji przekazane będzie automatycznie do podgrzania wody w Krytej Pływalni.

Całość prac wyceniono na 1 245 230 zł , a wykonano za 1 082 120 zł. Zmniejszenie kosztów uzyskano dzięki postępowaniu przetargowemu i rejestracji umowy dotacji w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej (61 962 zł) skutkującej możliwością rozliczenia dotacji z Ekofunduszu przy zerowej stawce podatku VAT.

Pozyskano dotacje stanowiącą 90% kosztów inwestycji tj. 973 913 zł z środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie – 490 024 zł, Fundacji Ekofundusz w Warszawie – 373 000 zł i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie – 110 889 zł.

Według szacunków montaż kolektorów słonecznych spowoduje oszczędności zużycia gazu w ilości 38 100 m3/rok i energii elektrycznej w ilości 38 494 kWh/rok. Po uwzględnieniu otrzymanych dotacji koszt wykonania instalacji zwróci się po 15 miesiącach.

źródło: Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej


UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj