Kolektory, którymi ścieki popłyną z lewobrzeżnej Warszawy do rozbudowywanej właśnie oczyszczalni ścieków Czajka w Białołęce znajdą się 13 m pod dnem rzeki w pobliżu Mostu Północnego. W piątek decyzję lokalizacyjną podpisał wojewoda mazowiecki.

Dzięki temu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji może teraz szykować projekt (ma być gotowy w ciągu miesiąca) i starać się o pozwolenie na budowę m.in. 600-metrowego kolektora z rurami o średnicy aż 2,8 m.

Kolektory znajdą się 13 m pod dnem rzeki w pobliżu mostu Północnego, a razem z nimi przy ul. Farysa na Młocinach powstanie podziemna pompownia ścieków, a na Tarchominie komora odbiorcza przy ul. Świderskiej. Trzeba jeszcze ogłosić przetarg na wykonawcę tej części inwestycji – umowa ma być podpisana na przełomie 2009 i 2010 r.

Zgodnie z unijnymi warunkami, całość powinna być gotowa w przyszłym roku. To już jednak niemożliwe, więc władze Warszawy starają się, by dotacja unijna została podzielona na dwie części. Od zeszłego roku trwa rozbudowa oczyszczalni przy ul. Czajki w Choszczówce, za ok. 300 mln zł powstaje też prawobrzeżny fragment kolektora na ścieki, który połączy się z rurą pod Wisłą.

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj