Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w 2008 i 2009 roku podpisał 4 hurtowe umowy na wykorzystanie kolektorów słonecznych w jednorodzinnych i wielorodzinnych budynkach mieszkalnych.

Beneficjentami, którzy obecnie pracują nad realizacją umów są: Międzygminny Związek w Proszowicach, powiat Suski, miasto Szczawnica, łódzka Spółdzielnia Mieszkaniowa w Radogoszczy.

W zależności od warunków umowy, w terminie do  2010 lub 2011 roku inwestycje o łącznej wartości ponad 221 milionów złotych obejmą ostatecznie 16171 budynków jednorodzinnych, w tym 68 bydynków wielorodzinnych w Radogoszczy. Kompletne zestawy do ogrzewania wody użytkowej zostaną zasilone ponad 8 hektarami  powierzchni łącznej kolektorów słonecznych (dokładnie powierzchnia ta wynosi 83 899 m2). Dzięki wsparciu finansowemu osób fizycznych i  właścicieli  domów mieszkalnych wyprodukowana energia słoneczna zastąpi pobór prądu przez wodne  urządzenia grzewcze  o mocy 61,17 MW –  to równowartość mocy 12-tu małych elektrowni wodnych.

Wsparcie finansowe Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej tych inwestycji wynosi ponad 45,5 mln zł i w efekcie podjętych zobowiązań w umowach gwarantuje dostarczenie urządzeń do budynku, ich montaż oraz uzyskanie pożądanego efektu dogrzewania wody użytkowej w budynku.

źródło: NFOŚiGW

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj