Stop komarom - miasto do walki z owadami wykorzysta jerzyki

Stop komarom - miasto do walki z owadami wykorzysta jerzyki
19.04.2021, o godz. 14:39
czas czytania: około 3 minut
0

Kilkaset budek lęgowych dla jerzyków pojawi się w najbliższym czasie w Lublinie. Ma to na celu ochronę oraz zwiększenie populacji tych ptaków. Ich obecność niesie ze sobą korzyść dla mieszkańców w postaci skutecznego redukowania ilości komarów. Budki będą montowane od 19 kwietnia do 5 maja.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

– Jerzyki są ptakami bardzo pożytecznymi. Przebywając całymi dniami w powietrzu zjadają olbrzymie ilości dokuczliwych owadów, takich jak komary, muchy, czy meszki. Jeden osobnik może zjeść do 20 tysięcy komarów dziennie. Zagrożeniem dla jerzyków, które wybrały miasto na miejsce zamieszkania, są prace termomodernizacyjne, podczas których dochodzi do zamurowywania otworów, w których się gnieżdżą. Wieszane przez nas budki lęgowe zapewnią ochronę jerzyków oraz dalszą obecność tych ptaków w naszym mieście – mówi Blanka Rdest-Dudak, Zastępca Dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.

Będą budki i tabliczki

Powrót jerzyków z zimowania przypada na koniec kwietnia i początek maja. Termin wieszania budek dla jerzyków związany jest z czasem ich wiosennego przylotu. Budki nie powinny zawisnąć zbyt wcześnie, bo istnieje ryzyko ich zasiedlenia przez inne gatunki ptaków. Budki zostały zakupione w ramach VII edycji Budżetu Obywatelskiego. Projekt „Stop Komarom! Witajcie jerzyki! Zakup i montaż 1000 budek dla jerzyków na terenie miasta Lublin” poparło 2003 osoby.

Budki najlepiej wieszać po kilka, kilkanaście sztuk razem, wybierając miejsca już zajęte przez jerzyki. Powinny być wieszane na budynkach, na wysokości nie mniejszej niż 5 m nad ziemią od strony północnej, ewentualnie wschodniej. Dobrze jest wykorzystać istniejące już osłony takie jak dach budynku czy parapet, które dadzą dodatkową ochronę przed deszczem. Przestrzeń wokół budki powinna być wolna od przeszkód w postaci kabli, gałęzi drzew, czy innych budynków, co zapewni swobodny dolot.

W ramach realizowanego projektu budynki, na których zawisną budki lęgowe, za zgodą administratorów, zostaną opatrzone tabliczką informacyjną. Ponadto administratorzy oraz zarządcy nieruchomości otrzymają materiały edukacyjno-informacyjne (ulotki i plakaty). Będą one także dystrybuowane m.in. w szkołach, przedszkolach, bibliotekach, instytucjach kultury, urzędach. Plakaty już pojawiły się na przystankach autobusowych i w autobusach komunikacji miejskiej.

Kolejny krok – ochrona nietoperzy

Następnym krokiem w walce z uciążliwymi komarami będzie zakup przez Miasto specjalnych schronów dla nietoperzy, które są naturalnymi wrogami tych insektów. Zarządcy, administratorzy oraz właściciele nieruchomości, w tym osoby prywatne, już mogą zgłaszać chęć umieszczenia schronów dla nietoperzy na swoich budynkach oraz zapotrzebowanie ilościowe.

Zgłoszenia przyjmowane są do 26 kwietnia na adres: [email protected]. W odróżnieniu od budek dla jerzyków, schrony dla nietoperzy mogą zawisnąć nie tylko na budynkach, ale również na drzewach.

Gdzie będą wisiały budki dla jerzyków?

Zakup budek poprzedzony został rozeznaniem zapotrzebowania wśród zarządców i administratorów lubelskich spółdzielni mieszkaniowych. Nie wszyscy administratorzy wyrazili chęć przyjęcia budek, z uwagi na to, że rozwieszanie ich wymaga ingerencji w elewacje budynków, dlatego zakładaną pierwotnie ilość zredukowano do 500 sztuk.

Nowe domki dla jerzyków pojawią się na osiedlach: Przyjaźni (4 szt.), Bronowice III Maki (40 szt.), im. M. Karłowicza (28 szt.), im. H. Wieniawskiego (20 szt.), na budynkach Spółdzielni Mieszkaniowej Medyk (20 szt.), Spółdzielni Mieszkaniowej „Choiny” (5 szt.), Lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej (141 szt.), Spółdzielni Mieszkaniowej Spółdzielca (13 szt.). Swoje ściany udostępni także Zakład Usługowy Wielobranżowy „AD-BUD” Sp z o.o. (3 szt.) oraz miejskie spółki LPEC (28 szt.) i MPWiK (68 szt.). Budki otrzymają również lubelskie uczelnie: Uniwersytet Przyrodniczy (70 szt.) i UMCS (6 szt.). Zarządcy nieruchomości, którzy nie zdążyli dotychczas zgłosić chęci udziału w akcji, mogą to nadal zrobić pisząc na adres: [email protected]. Ilość budek jest ograniczona.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024