Reklama

ad1A Powermeetings 27.02-02.03.2024

Komisja Europejska zapowiada zmiany dyrektywy o odpadach opakowaniowych

Komisja Europejska zapowiada zmiany dyrektywy o odpadach opakowaniowych
Bartłomiej Leśniewski
11.07.2022, o godz. 10:33
czas czytania: około 2 minut
0

Jesienią, najprawdopodobniej w październiku, Komisja Europejska chce przedstawić projekt zmian w dyrektywie opakowaniowej (PPWD - Packaging and Packaging Waste directive”) – donosi „Euractiv”.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Aktualizacja przepisów ma na celu zachęcanie do korzystania z materiałów pochodzących z recyklingu przy produkcji opakowań. „Komisja Europejska zdaje sobie również sprawę, że recykling ma swoje ograniczenia i nie może rozwiązać wszystkich problemów związanych z odpadami opakowaniowymi” – zauważa „Euractiv”.

Rekordowe poziomy

Wytwarzanie odpadów z opakowań osiągnęło rekordowy poziom w ostatniej dekadzie (173 kg na mieszkańca w 2017 r.). Oczekuje się, że trend wzrostowy utrzyma się w nadchodzących latach, a jednym dodatkowych impulsów wzrostowych jest rosnąca na całym świecie sprzedaż internetowa i wysyłkowa.

Aby poprawić zagospodarowanie odpadów opakowaniowych Komisja Europejska przygotowuje aktualizację unijnej dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWD), która ma wprowadzić dodatkowe obowiązkowe cele dotyczące zawartości materiałów pochodzących z recyklingu dla określonych formatów opakowań, takich jak np. plastikowe butelki.

“Propozycja zmiany dyrektywy spodziewana jest jesienią, najprawdopodobniej w październiku. Spekuluje się też o treści nowego prawa, które Komisja ma przekształcić w rozporządzenie, tak aby było ono egzekwowane jednolicie we wszystkich 27 państwach członkowskich UE” – pisze „Eractiv”.

Papier czy plastik

Opakowania oparte o włókna, np. papierowe, uważane są przez ekspertów uważane za „prawdziwego mistrza w recyklingu”. – Z wskaźnikiem recyklingu opakowań papierowych na poziomie 82 proc.  zasadniczo już przekroczono obecny cel dotyczący 75 proc. recyklingu wyznaczony przez Komisję w dyrektywie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych – zauważa Gwenole Cozigou, dyrektor Departamentu Rynku Wewnętrznego Komisji Europejskiej. Pojawiają się przy tym szanse na osiągnięcie poziomu 90 proc. do 2030 r.

Z danych Europarlamentu wynika natomiast, że do recyklingu trafia jedynie 41 proc. plastikowych odpadów opakowaniowych, a realny cel na rok 2030 w tej grupie opakowań można oznaczyć na poziomie 55 proc. czyli znacznie mniej niż w wypadku opakowań papierowych. “Nie oznacza to jednak, że należy jednoznacznie postawić na produkcję opakowań papierowych. Przemysł spożywczy zwraca uwagę na to, że dla niektórych rodzajów opakowań (np. próżniowych) znacznie przedłużających przydatność żywności do spożycia tworzywo sztuczne pozostaje ciągle jedyną opcją. A wydłużenie terminu przydatności do spożycia przekłada się przecież dla środowiska” czytamy w Euroactiv.

– Potrzeba zatem odpowiedniego wyważenia przepisów – pointuje Gwenole Cozigou.

euroactiv

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2024