Reklama

envicon 2023 ad1a

Jubileuszowa konferencja "Termiczne przekształcanie odpadów". Dzień I

Jubileuszowa konferencja
Cza
21.11.2023, o godz. 12:01
czas czytania: około 4 minut
0

Wystartowała! Jubileuszowa 20. konferencja „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii” w warszawskim Airport Hotel Okęcie i potrwa do czwartku. Uczestników czekają dwa dni niezwykle ciekawych dyskusji, prezentacji, kuluarowych rozmów, zaś „na deser” wyjazd studyjny na budowę Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych. A zaczęło się od…

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

… tradycyjnego otwarcia konferencji przez gospodarza – Roberta Rosę (Abrys), który m.in. przypomniał, że również wydawnictwo Abrys obchodzi w tym roku piękną rocznicę: 35 lat działalności. Zamykając wątek historyczny, po chwili dr hab. inż. Tadeusz Pająk (prof. AGH, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie) w ciągu 10 minut opowiedział o jakże bogatej 20-letniej historii konferencji.

Ciepłownicy są na tak!

Dobry program konferencji zakłada prosty mix: duża porcja ciekawych prezentacji + przerwa na kuluarowe dyskusje, a w między czasie panele eksperckie i oczywiście wątek kulinarny. Tak właśnie toczy się „Termiczne przekształcanie odpadów. Odzysk energii”. – Nie da się uciec przed wykorzystaniem odpadów w sektorze energetycznym oraz transformacji energetycznej. Branża ciepłownicza w pełni popiera inwestycje w termiczne przekształcanie odpadów. Ważną kwestię stanowi m.in. transformacja sektora ciepłowniczego, czyli przede wszystkim dekarbonizacja, przy zachowaniu konkurencyjności ciepła systemowego – mówił Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Tak uzupełniając, jedna z kolejnych prelegentek – Katarzyna Wolny-Tomczyk (ZPOBP) zasugerowała, by branża ciepłownicza włączyła się do działań czynnie, nie tylko teoretycznie. W tym czasie jednak prezesa IGCP nie był na sali, ale wcześniej powiedział, że w trakcie prac Zespołu Parlamentarnego wypracowano konkretne wnioski i rekomendacje, istotne z punktu widzenia działania branży:

 • kontynuacja programu NFOŚIGW w zakresie dofinansowania ITPO,
 • uznanie ITPO jako instalacji zrównoważonych w świetle Aktu Delegowanego II (Taksonomia),
 • uznanie ciepła produkowanego z odpadów jako ciepła odpadowego,
 • organizacje ekologiczne powinny ponosić koszty skarżenia decyzji środowiskowych
  w przypadku przegrania tych spraw,
 • wprowadzenie wymogu 3 miesięcy na rozpatrzenie odwołań od decyzji środowiskowych
  (SKO, WSA, NSA). Ujednolicenie orzecznictwa SKO,
 • przeprowadzenie ogólnokrajowej kampanii edukacyjnej na wzór dot. promocji energii z atomu wyjaśniającej mieszkańcom potrzebę tej formy zagospodarowania odpadów.

Będą 2 mld! (?)

Ważny komunikat ogłosił Dominik Bąk, zastępca prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – 2 mld zł (wielkość minimalna) niezakontraktowanej alokacji 3 programu RGO przeznaczone na przełom 2023 i 2024 roku – ta kwota ma szansę być dostępną dla inwestorów. Jadę właśnie na spotkanie z zarządem i liczę na zatwierdzenie tego projektu – powiedział Bąk.

I zaraz dodał: – Odzysk energii z odpadów jest istotnym elementem transformacji energetycznej. Nie należy tracić szans jakie się pojawiają względem ochrony zasobów, a zarazem ponoszenia niższych kosztów GOZ. Zagospodarowanie odpadów niebezpiecznych i palnych bez spalarni jest niemożliwe. Brak takich instalacji to pożytek dla szarej strefy – mówił Bąk.

Rola ITPO w systemie odpadowym i energetycznym

Kilka bardzo ciekawych kwestii poruszyli dr Marek Mrówczyński i mgr inż. Henryk Borczyk. Opowiadali m.in. o roli ITPO w systemie odpadowym. Dotyczy ona m.in.

 • dekarbonizacji systemów energetycznego i ciepłowniczych,
 • faktu, że ITPO notują najniższe emisje spośród wszystkich jednostek spalających paliwa stałe,
 • ograniczenia skutków niskiej emisji z niekontrolowanego spalania odpadów w paleniskach domowych, które nie posiadają żadnych instalacji oczyszczania spalin,
 • zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego (własne, lokalne i stałe źródło paliwa, energetyka rozproszona, zwiększenie suwerenności energetycznej, dywersyfikacji źródeł wytwarzania),
 • gwarancji pracy ciągłej,
 • niższej ceny ciepła oraz energii elektrycznej (paliwa alternatywne dla ITPO posiadają cenę ujemną),
 • przeciwdziałaniu ubóstwu energetycznego.

Z kolei rola ITPO w systemie energetycznym to m.in.

 • nieodzowny element dojrzałych systemów odpadowych – model docelowy 65 proc. recykling, 10 proc. składowanie, 25 proc. odpad resztkowy, od 2016 zakaz składowania odpadów o cieple spalania > 6 MJ/kg,
 • ujemny bilans składowisk – casus śląska – wg WPGO 2016-2022 i poprawa wg WPGO 2023-2028, Polska ujemny bilans składowisk w latach 2028-2030,
 • zmniejszenie tempa napełniania składowisk / brak konieczności lokowania nowych,
 • wykorzystanie lokalnie produkowanego paliwa (RDF/preRDF),
 • emisja CH₄ ze składowisk (CH₄ 20xkrotnie bardziej szkodliwy od CO2,
 • stabilizator cen za zagospodarowanie odpadów dla mieszkańców,
 • po spaleniu RDF lub odpadów powstaje ok. 20-25% żużli i popiołów, które są bezpiecznie zagospodarowane w gospodarce/budownictwie.

Liczba odpadów

Zakłada się, że w Polsce w 2035 będzie wytwarzanych ok. 18,5 – 19 mln ton odpadów, co wynika m. in. z średniego wskaźnika wytwarzania odpadów w UE 517kg/m/r w 2021, w Polsce 358 kg/m/r). Obecne tempo przyrostu odpadów od 2014 r. to ok. 0,5 mln/r. GUS przewiduje spadek liczby ludności w 2035 do z 38 mln do ok. 36 mln, ale obecnie mamy ok. 2 mln migrantów. W 2035 strumień odpadów nienadających się do recyklingu, a które można wykorzystać energetycznie wyniesie co najmniej 4,5-5 mln ton (jeżeli poziom recyklingu 65 proc. w ogóle zostanie osiągnięty). Obecny poziom, mimo mniejszej ilości wytwarzanych odpadów (2021 – 13,7 mln ton) wynosi niewiele mniej 3,5 – 4,5 mln ton wobec niskiego poziomu recyklingu (ok. 27%).

Relacja z II dnia

konferencja odpady (8)
konferencja odpady (7)
konferencja odpady (6)
konferencja odpady (5)
konferencja odpady (4)
konferencja odpady (3)
konferencja odpady (2)
konferencja odpady (1)
konferencja5 (1)
konferencja5 (12)
konferencja5 (11)
konferencja5 (10)
konferencja5 (9)
konferencja5 (8)
konferencja5 (7)
konferencja5 (6)
konferencja5 (5)
konferencja5 (4)
konferencja5 (3)
konferencja5 (2)

 


Technologie w ITPO. Jak rozmawiać z przeciwnikami inwestycji. Dzień II konferencji


 

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

envicon 2023 ad1a

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023