Konferencja prasowa nt. działań w sprawie Odry. https://t.co/1RoU9ovUTS
— Ministerstwo Klimatu i Środowiska (@MKiS_GOV_PL) August 16, 2022
– Do śnięcia ryb w Odrze mogło dojść w wyniku: 1) przedostania się do wody substancji toksycznej, 2) niekorzystnych warunków naturalnych, 3) odprowadzenia do wody dużej ilości wód poprzemysłowych powodujących znaczne zasolenie, 4) połączenia hipotezy 2 i 3 – powiedziała minister Anna Moskwa podczas konferencji.
Obecnie w laboratoriach Inspekcji Weterynaryjnej próbki badane są w kierunkach:
1) badania pestycydów chloroorganicznych,
2) badania polichlorowanych bifenyli (PCB),
3) metali ciężkich.
Dodatkowo wykonano już badania w kierunku radionuklidów (izotopy promieniotwórcze) Cez (Cs) – 137 i 134. Wszystkie poniżej normy. Badania w kierunku dioksyn w toku – powiedziała Anna Moskwa i dodała, że Inspekcja Weterynaryjna koordynuje prowadzenie badań świeżych ryb, które są pobierane w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim w kierunku wykonania rozszerzonej autopsji, badań histopatologicznych oraz mikrobiologicznych i grzybów.
Minister Moskwa: w badaniu śniętych ryb nie stwierdzono obecności pestycydów
250 mln zł na system monitorowania wód powierzchniowych
– Przeznaczymy 250 mln zł na synchronizację i pełną cyfryzację systemu monitorowania jakości wód powierzchniowych na terenie całej Polski – zadeklarowania Anna Moskwa.
– Zbudujemy sieć stacji monitorujących i badawczych wykorzystujących technologie teledetekcji i satelitarne, które będą przekazywać alerty środowiskowe do odpowiednich organów i służb – dodała minister Moskwa.
Komentarze (0)