Jak zakłady MBP odnajdą się w nowej rzeczywistości gospodarki o obiegu zamkniętym? Co dalej z dofinansowaniami dla tych instalacji? Czy możliwe jest przekształcenie RIPOK-ów MBP w Regionalne Centra Recyklingu (RCR)? Między innymi na te pytania odpowiedzi udzielą prelegenci konferencji “Mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów” w Białymstoku.
– Od pewnego czasu, nawet w trakcie otwierania najnowszych instalacji MBP, słychać pomruki zbliżającego się końca RIPOK i technologii MBP. Co proponuje się w zamian? Nikt nie potrafi precyzyjnie powiedzieć – mówi Piotr Szewczyk, przewodniczący Rady RIPOK, który podczas konferencji opowie o przyszłości zakładów MBP i weźmie udział w panelu dyskusyjnym na ten temat.
Podczas dyskusji zebrani eksperci postarają się odpowiedzieć na pytanie, w jakim kierunku powinny zostać przeprowadzone modernizacje istniejących już instalacji i gdzie znaleźć na nie fundusze, pamiętając jednocześnie o wymaganiach unijnych. W panelu udział wezmą, obok Piotra Szewczyka, Jarosław Roliński z NFOŚiGW, Marek Goleń oraz Piotr Manczarski.
– Przed nami prawdopodobnie ostatnie duże rozdanie funduszy unijnych w ramach POIiŚ (…) Czy wykorzystamy je racjonalnie i w jakiej ilości zależy także od nas. Dyskusje na ten temat i wnioski przekazywane do gremiów decyzyjnych powinny w tym pomóc – dodaje Piotr Szewczyk.
W ramach konferencji przewidziane są także sesje tematyczne dotyczące kompetencji menedżerskich kadry zarządzającej oraz frakcji odpadów biodegradowalnych i wyjazd studyjny do fabryki firmy Pronar.
Czytaj także:
Od MBP do Regionalnych Centr Recyklingu
Brak rozporządzeń ws. MBP to duży problem dla zakładów
NFOŚiGW dofinansuje RIPOK-i, ale pod pewnymi warunkami
Co dalej z instalacjami MBP? [WIDEO]
Komentarze (0)