– Plac Wolności był wyspą ciepła. Wprowadzając zmiany, w tym większą ilość zieleni na rynku, chcemy, by było to miejsce do odpoczynku, relaksu, zielona enklawa w sercu historycznej części Konina – powiedziała Aneta Wanjas, rzeczniczka prasowa prezydenta miasta.
Fontanna w kształcie rzeki
W ramach przebudowy w południowej części rynku zamontowana została podłużna, ponad 20-metrowa fontanna. Obiekt jest podświetlony i pochylony, przez co woda spływa z jego jednego końca na drugi; kształtem przypomina rzekę. W tej samej części placu zasadzone zostały dwa rzędy lip drobnolistnych.
W północnej części rynku umiejscowione zostały byliny i trawy ozdobne. Obok nich stanęły drewniane ławki z dodatkowymi donicami na zieleń. Kształt ławek jest analogiczny do kształtu fontanny.
Parking z systemem odprowadzenia wody
W ramach przebudowy zlikwidowane zostały miejsca parkingowe we wschodniej i północnej części placu. Auta cały czas zostawiać będzie można w części zachodniej. Wyznaczone tam miejsca parkingowe wykonane zostały z nawierzchni przepuszczającej wodę do gruntu. Na rynku pojawiły się ponadto stojaki na rowery.
Przebudowa placu rozpoczęła się w maju tego roku. Wykonawcą była firma Garte Polska Spółka z o.o. Inwestycja pochłonęła ponad 2,3 mln zł i była częścią większego projektu “Zielone korytarze miejskie – klimatyczne przebudzenie w Koninie”. Warty 6,7 mln zł projekt współfinansowany jest z funduszy norweskich i EOG oraz budżetu państwa.
Plac Wolności jest jednym z dwóch głównych placów miejskich w starej części Konina. Znajdują się przy nim budynek urzędu miejskiego i zabytkowe kamienice, w tym najstarszy murowany budynek w mieście, tzw. dom Zemełki.
Komentarze (0)