Spotkanie było okazją do konstruktywnego dialogu na temat przyszłości gospodarki wodnej. Mateusz Balcerowicz podkreślił, że kluczową rolę w planowaniu działań na rzecz ochrony wód odgrywają konsultacje społeczne. Wyjaśnił, że „podstawą merytoryczną opracowania aktualnych projektów Planów utrzymania wód były potrzeby realizacji prac utrzymaniowych zgłoszone przez poszczególne Regionalne Zarządy Gospodarki Wodnej. Zgłoszone działania zostały uszczegółowione oraz poddane analizom, w tym pod kątem zgodności z warunkami środowiskowymi”.
Lokalne konsultacje
W konsultacjach społecznych dotyczących projektu Planu utrzymania wód w regionie wodnym Łyny i Węgorapy, regionie wodnym Narwi oraz regionie wodnym Niemna, w obszarze działania Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku, uczestniczyło ponad 100 osób. Spotkanie obejmowało także omówienie Prognozy oddziaływania na środowisko sporządzonej dla tego dokumentu.
Katarzyna Bakun-Szoka, Zastępca Dyrektora RZGW w Białymstoku ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą, zaznaczyła, że „plany utrzymania wód są strategicznym dokumentem, w którym wskazane są odcinki cieków zagrożone swobodnym spływem wód – czy to letnim, czy też z zatorów lodowych. Istotnym jest to, żeby przewidzieć i zaplanować działania w taki sposób, aby z takimi zatorami nie mieć do czynienia w przyszłości”.
Zakres działań utrzymaniowych
Dokumenty te zawierają również wykaz budowli regulacyjnych i urządzeń wodnych o istotnym znaczeniu dla zarządzania wodami. Przewidziane działania obejmują m.in. wykaszanie roślin, usuwanie roślin pływających i korzeniących się w dnie, usuwanie drzew i krzewów, eliminację przeszkód naturalnych oraz tych wynikających z działalności człowieka, zasypywanie wyrw i ich zabudowę biologiczną, udrażnianie wód, remont lub konserwację urządzeń wodnych czy rozbiórkę lub modyfikację tam bobrowych oraz zasypywanie nor zwierząt w brzegach. Podczas przygotowywania dokumentów uwzględniono potrzeby z zakresu ochrony przeciwpowodziowej oraz konieczność osiągnięcia celów środowiskowych.
Ocena oddziaływania na środowisko
Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko, w ramach której przygotowuje się prognozę oddziaływania na środowisko, ma na celu przeanalizowanie, w jaki sposób realizacja ustaleń projektowanych dokumentów może wpływać na środowisko – zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Prognozy te uwzględniają przede wszystkim ochronę przyrody, w tym obszarów Natura 2000, oraz środowiskowe cele ochrony siedlisk i gatunków, dla których stan wód jest kluczowy.
Tematyka konsultacji jest szczególnie istotna dla rolników, izb rolniczych, jednostek administracji samorządowej i rządowej – zwłaszcza gmin, a także organizacji ekologicznych i społecznych, takich jak związki wędkarskie. Mateusz Balcerowicz podkreślił, że „każdy z tych użytkowników powinien sprawdzić, czy w tych planach znajdują się działania, które są dla niego istotne”.
Harmonogram konsultacji
Konsultacje Planów utrzymania wód potrwają do 31 stycznia. Dokumenty te są kluczowym narzędziem w gospodarce wodnej, przedstawiając planowane działania utrzymaniowe oraz identyfikując odcinki wód zagrożone dla swobodnego przepływu wód lub spływu lodów. Opracowuje się je zgodnie z zapisami art. 327 ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (t.j. Dz.U. 2024 poz. 1087 ze zm.). W tym czasie można zgłaszać uwagi zarówno do projektów Planów utrzymania wód, jak i do Prognoz oddziaływania na środowisko przygotowanych dla tych dokumentów.
Komentarze (0)