Koreańskie miasto Busan buduje linearny park [GALERIA]

Koreańskie miasto Busan buduje linearny park [GALERIA]
dom
18.01.2019, o godz. 8:41
czas czytania: około 2 minut
0

Będące domem dla 3,5 mln mieszkańców Busan jest drugim najbardziej zaludnionym miastem w Korei Południowej, rozciągającym się wzdłuż południowo-wschodniego wybrzeża Półwyspu. Studio Migliore+Servetto, które od dawna działa w Japonii i Korei, pracuje obecnie nad projektem przebudowy terenu, który obejmuje obszar nieużywanej linii kolejowej o długości 5 km. Powstać ma w tym miejscu park tematyczny Blue Line Park.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Modernizacja tego rozległego terenu rozpocznie się w 2019 r. Architekci Migliore+Servetto pracowali nad różnymi koncepcjami, których wspólnym celem było stworzenie nowego nabrzeża dla aglomeracji, mogącego zaoferować odwiedzającym różnorodne formy aktywności bez względu na ich wiek czy zainteresowania.

Busan to miasto, które w niewielkim stopniu zostało dotknięte skutkami wojny koreańskiej. Ponieważ nie uległo bombardowaniom, zachowało swój historyczny charakter, żeby wspomnieć tylko dzielnicę Chungsapo, w której znajduje się niewielki port rybacki oraz rzemieślnicza osada.

Z jednej strony projektanci ujęli historyczną transformację terenu i jego lokalny kontekst, z drugiej zaś postanowili odbudować relacje między ludźmi a naturą, przekształcając park w rodzaj filtra rozgraniczającego zatokę Busan od otaczającej ją miejskiej tkanki. W rezultacie Blue Line Park stać ma się miejscem, w którym miasto godzi się z naturalnym krajobrazem, wykorzystując do tego nowoczesne technologie.

Park linearny rozciągać będzie się na długości ponad 5 km. Będzie miał dwa główne wejścia, dwa nowe miejskie place i odchodzące od nich wąskie uliczki, a obok starego terminala dworca kolejowego Songjeong pojawi się wielofunkcyjna przestrzeń. Całość uzupełniona zostanie różnymi instalacjami, odtwarzającymi dźwięki natury. Ustawione zostaną tradycyjne koreańskie misy, które przerobione będą na instrumenty perkusyjne. Pojawi się “florarium”, czyli rodzaj cyfrowej biblioteki poświęconej lokalnej florze, a także “pawilon alg”, uosabiający lokalną tradycję. Jego zewnętrzne elewacje zmieniać będą swój wygląd wraz ze zmianą warunków atmosferycznych, tworząc prawdziwy punkt orientacyjny w parku.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024