Koronawirus. Miasta dezynfekują przestrzenie publiczne; koszty sięgają milionów złotych

Koronawirus. Miasta dezynfekują przestrzenie publiczne; koszty sięgają milionów złotych
Barbara Krawczyk
20.05.2020, o godz. 15:01
czas czytania: około 2 minut
2

Ze względu na epidemię koronawirusa polskie miasta zaczęły stosować regularną dezynfekcję przestrzeni publicznych. Koszty odkażania sięgają już milionów złotych. Jak wygląda dezynfekcja miast w praktyce mówi Jacek Sobczyk, dyrektor zakładu oczyszczania w MPO Kraków.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

MPO w Krakowie rozpoczęło dezynfekcję głównie w miejscach, gdzie przebywa najwięcej osób lub gdzie osoby się przemieszczają. Są to np. pętle autobusowe i przystanki tramwajowe.

– Wybraliśmy te miejsca, gdzie poruszają się osoby i potencjalnie istnieje możliwość zakażenia się koronawirusem – mówi Jacek Sobczyk, dyrektor zakładu oczyszczania z Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Krakowie.

Do działań związanych z odkażaniem w Krakowie skierowanych jest na każdej zmianie średnio dziesięć zespołów. Zespół składa się z pojazdu: polewaczki lub zamiatarki i dwóch pracowników. Zadania są realizowane podczas trzech zmian, co daje większą elastyczność. Nie utrudniając ruchu pieszych można pewne działania wykonywać nocą, a inne w dzień.

Kraków przeznaczył na działania związane z dezynfekcją przestrzeni publicznej 3 mln zł. – Zakładaliśmy, że te pieniądze powinny wystarczyć do połowy czerwca. Wkrótce zostanie podjęta decyzja, czy te działania będą kontynuowane –  zaznacza Jacek Sobczyk.

Jak dezynfekować przestrzenie publiczne, aby skutecznie walczyć z koronawirusem i jednocześnie chronić środowisko? – Skuteczność w walce z koronawirusem możemy uzyskać przy zastosowaniu albo alkoholi w stężeniu powyżej 62 proc., nadtlenku wodoru lub podchlorynu sodu. W Krakowie stosujemy nadtlenek wodoru głównie dlatego, że jest to środek zupełnie obojętny dla środowiska. Po zetknięciu z nawierzchnią rozpada się na wodę i tlen. Jest bezpieczny dla ludzi, zwierząt i całego środowiska – konkluduje Jacek Sobczyk.

Inne praktyczne porady oraz przepisy prawne na temat dezynfekcji przestrzeni publicznych będzie można poznać podczas webinarium “Dezynfekcja przestrzeni publicznej” 22 maja.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (2)


neron III

Komentarz #61967 dodany 2020-05-21 13:38:16

Pytanie - po co?

ja-nek

Komentarz #65046 dodany 2020-06-02 09:40:02

neron III napisał/a:

Pytanie - po co?

Jak to - po co? By wydać pieniądze bez przetargu w firmie szwagra. Bo wirus dezynfekowany, czy nie na wolnym powietrzu zginie, a przystanków nikt nie liże....

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Gospodarka i samorząd
css.php
Copyright © 2024