Przedsiębiorstwom, które z powodu pandemii nie wywiążą się np. z narzuconych limitów recyklingu, grożą wysokie kary – informuje czwartkowy “Dziennik Gazeta Prawna”.

Rząd w kolejnych ustawach antykryzysowych dba o pomoc dla firm. Jednakże zabrakło w nich regulacji rozwiązujących problem opłat za niewykonanie założonych planów.

Sprawa dotyka np. branży AGD. Jeśli producenci nie osiągną w tym roku wymaganego 60-procentowego poziomu recyklingu od średniej sprzedaży z poprzednich trzech lat, zostaną obarczeni dodatkowymi opłatami.

Dziennik podał, że spełnienie kryteriów, jak twierdzą, będzie utrudnione – sklepy stacjonarne są zamknięte, a gminne punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych działają w ograniczonym stopniu.

– Nie mamy skąd brać wymaganej ilości odpadów. Jeśli nie uda się tego zrobić, największe firmy zapłacą nawet po kilkanaście milionów złotych – mówi Wojciech Konecki, dyrektor zarządzający związku pracodawców AGD Applia.

Nawet jeśli złagodzilibyśmy krajowe przepisy o gospodarowania odpadami, to i tak z odzysku i recyklingu śmieci Polska musi się rozliczyć przed Komisją Europejską – zauważa “DGP”.

Poziomy recyklingu coraz trudniejsze. Epidemia to jeden z wielu powodów

Czytaj więcej

Skomentuj