Reklama

AD1A PTAK GARDEN WARSAW EXPO [19.11-19.12.24]

W Poznaniu powstał park inspirowany... kosmosem!

W Poznaniu powstał park inspirowany... kosmosem!
dom
03.10.2017, o godz. 11:09
czas czytania: około 2 minut
0

W Poznaniu zakończyła się budowa nowego parku. Wcześniej teren ten był zadrzewionym nieużytkiem. Teraz istniejące już drzewa wykorzystano do stworzenia miejsca rekreacji, którego wystrój nawiązuje do astronomii, ponieważ w jego pobliżu znajduje się obserwatorium.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

ad1a regionalne Radomsko [31.10 – 2.12.2024]

Nowy park w Poznaniu znajduje się w rejonie ulic Palacza, Księżycowej i Heweliusza. Obszar ten był wcześniej zadrzewionym nieużytkiem, na którym w przeszłości stały baraki. Zarząd Zieleni Miejskiej zlecił najpierw projekt, a następnie – po uzyskaniu pozwolenia w 2016 r. – przystąpił do prac budowlanych.

Nowy park ma ok. 4 ha powierzchni i znajduje się w pobliżu obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Jak zapewnia poznański ZZM, stanowi on nową jakość w przestrzeni miejskiej, spełnia wymagania wszystkich grup wiekowych, a także osób niepełnosprawnych. Oprócz funkcji rekreacyjnej, wypoczynkowej, pełni rolę edukacyjną, jest świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu i miejscem integrującym społeczność lokalną.

Bliskie sąsiedztwo obserwatorium astronomicznego zainspirowało projektantów, by wprowadzić do parku elementy z dziedziny astronomii i kosmosu. Realizacja tego pomysłu sprawiła, że głównym elementem kompozycyjnym parku jest plac z układem słonecznym oraz pergolą, od którego rozchodzą się w różnych kierunkach alejki parkowe, często swoim kształtem nawiązujące do orbit układu słonecznego.

Kolejnym elementem odnoszącym się do astronomii jest “Mgławica”, czyli rozległy żwirowy teren z rozmieszczonymi głazami, pomiędzy którymi posadzono krzewy byliny i trawy. W parku znajduje się również plac z układem słonecznym ułożonym ze zróżnicowanego kolorystycznie kamienia naturalnego, przy którym ustawiono tablice edukacyjne przybliżające wiedzę z dziedziny astronomii. Ciekawym elementem parku jest zegar analemmatyczny, czyli słoneczny wraz z tablicą informacyjną. Turaj funkcję “polosa”, czyli wskazówki rzucającej cień, pełni stojąca w odpowiednim miejscu osoba.

Na terenie parku wybudowano także place zabaw dostosowane do dzieci w różnym wieku, a dla dorosłych i młodzieży lubiących ćwiczyć na świeżym powietrzu – siłownię zewnętrzną i zestaw do street workoutu. Duży obszar z trawnikiem, na którym ustawiono ławki piknikowe będzie mógł być wykorzystywany na wiele sposobów.

Dla osób preferujących bierny sposób odpoczynku i relaksu w miejscach nasłonecznionych, zacienionych, a także pod pergolą ustawiono ławki.

Z kolei dla osób spragnionych kontaktu z ogrodnictwem przeznaczono ogródek społeczny. W parku wygospodarowano również miejsce na wybieg dla psów, w którym umieszczono specjalny tor przeszkód.

Kategorie:

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.
Reklama

ad2 odpady budowlane [04.11-03.12.24]

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Zieleń miejska
css.php
Copyright © 2024