Reklama

#wybieramsrodowisko AD1A [16.08-15.10.23]

Koszalin chce budować instalację odzysku energii z odpadów komunalnych

Koszalin chce budować instalację odzysku energii z odpadów komunalnych
PAP/dom
28.01.2022, o godz. 11:36
czas czytania: około 2 minut
0

Koszalińscy radni przyjęli uchwałę intencyjną w sprawie podjęcia działań zmierzających do budowy spalarni odpadów komunalnych w mieście. Dokument pozwoli na złożenie wniosku o dofinansowanie inwestycji do NFOŚiGW.

Dalsza część tekstu znajduje się pod reklamą

Reklama

AD1B_ARBENA1_31.08.23-02.03.24

Za przyjęciem uchwały w sprawie wyrażenia akceptacji na podjęcie działań w zakresie realizacji przedsięwzięć zmierzających do powstania na terenie miasta Koszalina instalacji termicznego przekształcania odpadów powstających z przetwarzania odpadów komunalnych głosowało 21 radnych. Jedna radna wstrzymała się od głosu. Troje nie brało udziału w głosowaniu.

Zgodnie z zapisem w uchwale działania zmierzające do budowy spalarni, na które zgodzili się radni, będą podejmowane w zakresie wykonania stosownych konsultacji i analiz oraz składania wniosków do instytucji finansujących.

Wykonanie uchwały, która weszła w życie z dniem podjęcia, powierzono prezydentowi Koszalina.

Zastępca prezydenta Koszalina ds. polityki gospodarczej Andrzej Kierzek poinformował, przedstawiając projekt uchwały, że ma ona charakter intencyjny. Jej podjęcie jest o tyle ważne, że pojawiły się możliwości uzyskania dofinansowania do 100 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na małe zakłady termicznego przetwarzania odpadów. A takim, jak podał Kierzek, ma być spalarnia w Koszalinie, której możliwości przetwórcze to 30 tys. ton rocznie. Zaznaczył, że stosowny wniosek do NFOŚiGW należy złożyć w lutym.

Ponadto, jak podał Kierzek, wsparcia kredytowego i technicznego przy przygotowaniu projektu realizacyjnego inwestycji może udzielić miastu Państwowy Fundusz Rozwoju.

Zastępca prezydenta Koszalina zaznaczył, że konsultacje i analizy będą prowadzone dopiero, gdy miasto uzyska deklaracje finansowej pomocy od instytucji w odpowiedzi na składane wnioski. Wykonanie studium wykonalności i uzyskanie decyzji środowiskowej „jest przed nami” – dodał Kierzek.

Poinformował, że koszt spalarni odpadów komunalnych, która służyłaby miastu i okolicznym miejscowościom, szacowany jest na ok. 160 mln zł. Obiekt miałby powstać przy specjalnej strefie ekonomicznej w Koszalinie. Dodał, że wytworzona przez zakład energia zabezpieczyłaby potrzeby Miejskiej Energetyki Cieplnej. Ponadto do spalarni trafiałby odpad energetyczny, za którego zagospodarowanie opłaty są coraz wyższe.

Udostępnij ten artykuł:

Komentarze (0)

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu. Bądź pierwszą osobą, która to zrobi.

Dodaj komentarz

Możliwość komentowania dostępna jest tylko po zalogowaniu. Załóż konto lub zaloguj się aby móc pisać komentarze lub oceniać komentarze innych.
Reklama

poleco 2023 ad1d [12.09-18.10.23]

Te artykuły mogą Cię zainteresować

Przejdź do Aktualności
css.php
Copyright © 2023