Krakowski program gospodarki odpadami został doceniony przez Komisję Europejską. Kraków był jedynym miastem polskim nominowanym w prestiżowym konkursie.

Wdrażanie technologii odzyskiwania energii elektrycznej i cieplnej w wyniku produkcji biogazu w instalacjach do odgazowywania składowiska odpadów komunalnych w Baryczy to projekt, który został nominowany do prestiżowej nagrody „Zrównoważona Energia Europy 2008/2009, w kategorii „Miasta zrównoważonej energii”.  – Wprawdzie krakowski projekt nie uzyskał nagrody głównej, jednak już sama nominacja jest dla Krakowa sukcesem. Jurorzy docenili nie tylko sam odzysk energii z biogazu, ale też kompleksowe działania miasta na rzecz nowoczesnej gospodarki odpadami – mówi Wiesław Starowicz, zastępca prezydenta Krakowa.

Kraków był jedynym polskim miastem, który uczestniczył w rywalizacji. O miano najlepszego projektu w dziedzinie zrównoważonej energii i transportu rywalizowało 25 przedsięwzięć z całej Europy.

Na terenie wysypiska odpadów komunalnych w Baryczy działają już cztery kompleksowe bloki do produkcji energii z biogazu. Rozruch ostatniego z nich nastąpił pod koniec ubiegłego roku. Instalacja zespołu prądotwórczego odbyła się w ramach projektu "Gospodarka odpadami stałymi w Krakowie, Etap I" współfinansowanego z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj