1 / 2

Ponad tysiąc zgłoszeń związanych z intensywnymi opadami deszczu odebrali do tej pory strażacy w Krakowie i powiecie krakowskim. W dzielnicy Bieżanów wystąpiła z koryta rzeka Serafa, która zalała kilka ulic i budynki.

Jak poinformował w piątek rano oficer prasowy Komendy Miejskiej PSP w Krakowie st. kpt. Bartłomiej Rosiek, deszcz wciąż pada, ale mniej intensywnie niż w nocy; poziom wody w Serafie się obniża. – To dobry prognostyk dla nas. Jak woda jeszcze bardziej spadnie, zaczniemy ją wypompowywać z zalanych posesji – wskazał strażak.

Według niego w Krakowie ulewami najbardziej zostały dotknięty rejon Prokocimia, gdzie w czwartek wieczorem wystąpiła z koryta rzeka Serafa, zalewając okoliczne ulice m.in. Półłanki, Bieżanowską, mjr Sucharskiego, Udzieli. Tylko przy ul. Udzieli zalanych zostało pięć domów oraz parkingi podziemne w trzech blokach mieszkalnych. – Nasze działania polegają na workowaniu piasku, dostarczaniu do mieszkańcom, którzy zabezpieczają posesje, wciąż są nieprzejezdne miejsca na tych ulicach –  powiedział Rosiek.

Według niego w powiecie krakowskim trudna sytuacja była w gminie Zielonki, gdzie mieszkańcy tej miejscowości zmagali się z wezbraną rzeką Białuchą. W nocy zalała ona drogę wojewódzką 794, która – według relacji strażaków – powinna być już przejezdna.

W ratowniczej w całym Krakowie uczestniczy ponad 100 strażaków, z czego około 40 strażaków zaangażowanych jest w rejonie Bieżanowa.

Jak podał w piątek rano krakowski magistrat, udrożnione zostały już przejazdy pod wiaduktem na ul. Prądnickiej. Tramwaje kursują pod rpondem Mogilskim i tunelem KST.

Z powodu zalania drogi brak przejazdów: ul. Pułkownika Dąbka, Lublańska, wiadukt na al. 29 Listopada przy Kuźnicy Kołłątajowskiej i Kalwaryjska w Woli Radziszowskiej. Autobusy kierowane na trasy objazdowe.

W Swoszowicach zalana jest droga, dlatego linia 265 została skrócona do przystanku Lusina Krakówka. Brak przejazdu ul. Bieżanowska od Małej Góry, gdzie woda zalała drogę.

Na ul. ks. Józefa brak przejazdu w obydwu kierunkach z powodu drzewa leżącego na jezdni, nieobsługiwane są przystanki dla linii 209, 239, 259 o nazwie Zaskale.

Z powodu awarii energetycznej do pętli Kurdwanów kursują zastępcze autobusy 750.

PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały w piątek rano, że na trasie z Krakowa do Zakopanego, na odcinku między Rabą Wyżną a Sieniawą w nocy wstrzymany został ruch pociągów. Ulewne deszcze spowodowały uszkodzenie terenu obok toru.

Ze względów na bezpieczeństwa wprowadzono komunikację zastępczą: Przewozy regionalne, Polregio – komunikacja zastępcza na odcinku Chabówka – Zakopane.

PKP Intercity – za dwa pociągi zastępcza komunikacja autobusowa – pociąg Karpaty relacji Gdynia – Zakopane ( ZKA na odc. Chabówka – Zakopane) i pociąg Witkacy relacji Gdynia – Zakopane (ZKA na odcinku Zakopane – Kraków).

Podróżni o zmianach w komunikacji informowani są na stacjach, przystankach oraz w pociągach.

Na miejscu są służby techniczne Polskich Linii Kolejowych. Na bieżąco oceniany jest stan toru oraz możliwość zabezpieczenia i wznowienia ruchu pociągów.

Czytaj więcej

2 Komentarze

  1. Muszę odszczekać. Zapytałem miejscowych i podobno zbiornik był zapełniony. Dziwna rzecz, że został opróżniony bardzo szybko – w ciągu kilku godzin!
    A Serafa wylała przed zbiornikiem na ulicę Rakuś, poniżej ujścia do niej rzeczki Malinówka.
    A domy przy ulicy Udzieli i Działkowej i Bieżanowskiej zalała Drwinka, która się spiętrzyła przed przepustem kolejowym.

  2. Właśnie byłem przy zbiorniku na Serafie i zrobiłem zdjęcie z peronu Bieżanów-Drożdżownia. Zbiornik jest suchy jak pieprz – nie widać żadnego śladu, żeby była w nim ostatnio woda! A prezes Wód Polskich powiedział w TV coś w rodzaju “że zbiornik na Serafie uchronił Bieżanów od większej katastrofy” – chyba minął się z prawdą! Wygląda na to, że zbiornik NIE ZOSTAŁ wypełniony podczas powodzi.

Skomentuj