Pod hasłem „Popraw klimat swojego miasta” w najbliższą środę, 16 września, ruszają obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Jednym z głównych wątków tematycznych tegorocznej kampanii będzie komunikacja rowerowa.

Kraków już po raz ósmy z rzędu włącza się w obchody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (16-22 września). „To próba znalezienia odpowiedzi na negatywne konsekwencje wynikające z nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Ogólnym celem kampanii jest kształtowanie proekologicznych zachowań oraz popularyzacja transportu przyjaznego środowisku” – mówił podczas prezentacji Tygodnia Mobilności Wiesław Starowicz, Zastępca Prezydenta Krakowa.

W ramach tegorocznej kampanii Urząd Miasta Krakowa – przy współpracy partnerów, wśród których znaleźli się m.in. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, Gminny i Powiatowy Fundusz Gospodarki Wodnej i Ochrony Środowiska, Komenda Miejska Policji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Nowej Huty, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze oraz liczne jednostki miejskie – zaplanował szereg przedsięwzięć, które mają promować proekologiczne zachowania mieszkańców. Każdy dzień kampanii będzie posiadał wyodrębniony temat merytoryczny. W tym roku sporo miejsca poświęcono komunikacji rowerowej. Zaprezentowany zostanie krakowski system ścieżek rowerowych, omówione zostaną zasady bezpiecznego podróżowania na dwóch kółkach. Nie zabraknie serwisu dla rowerzystów, chętni będą mogli wyrobić kartę rowerową. Tradycyjnie odbędzie się rajd połączony z wycieczką autokarową Szlakiem Bursztynowym Greenways.

Po raz dziesiąty z rzędu, we wtorek 22 września w Krakowie odbędzie się Europejski Dzień bez Samochodu. Wzorem lat ubiegłych z ruchu wyłączona będzie jedna z ulic Krakowa. Tego dnia, w godzinach od 8.00 do 18.00 nie będzie można jeździć samochodem w ciągu ulic Podzamcze i św. Idziego. W zamian za darmo, na podstawie dowodu rejestracyjnego będzie można jeździć komunikacją zbiorową.

22 września planowane jest otwarcie kolejnej ścieżki rowerowej w Krakowie, przy ulicy Smoleńsk. Podczas Tygodnia Mobilności przystosowane do poruszania się rowerem będą też chodniki , m.in. wzdłuż ulic Stella Sawickiego i Nowohuckiej, alei Pokoju oraz Grota Roweckiego i Zakopiańskiej.

Szczegółowe informacje o programie Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu oraz o utrudnieniach w ruchu w Europejskim Dniu bez Samochodu można znaleźć na stronie www.krakow.pl

źródło: krakow.pl

UDOSTĘPNIJ

Czytaj więcej

Skomentuj